Procesor to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerach i laptopach. Odpowiada za szereg procesów, a jego uszkodzenie wiąże się z nieprawidłową pracą całego systemu. W razie awarii czy zużycia konieczna będzie jego wymiana. Sam proces nie wydaje się skomplikowany, wymaga jednak użycia odpowiednich narzędzi, zakupu nowego podzespołu i oczywiście ostrożności. Warto więc udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego, który pozwoli zaoszczędzić użytkownikowi czas i nerwy.
Procesor w laptopie
Procesor CPU (Central Processing Unit) to niewielki podzespół, którego zadanie jest pobieranie danych z pamięci operacyjnej, ich interpretacja, a następnie spełnienie żądania użytkownika. W większości laptopów procesor jest wlutowany w płytę główną. Wówczas mówi się o procesorach w układzie BGA. Wymiana wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności manualnych. W przypadku układu PGA samodzielna wymiana jest znacznie łatwiejsza, gdyż sam podzespół nie jest lutowany do płyty – znajduje się na nim wiele pinów, dlatego umieszcza się go w specjalnym gnieździe. Średniowydajny układ chłodzenia lub zasłanianie wylotów powietrza w trakcie użytkowania przyczynia się bezpośrednio do obniżenia jakości pracy CPU. Na dłuższą metę oznacza to przegrzanie laptopa.
Dlaczego warto wymienić procesor?
Uszkodzony procesor w laptopie zakłóca pracę całego urządzenia, czyniąc ją nieefektowną i niewydajną. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi w wyniku zalania komputera, gdzie styki z czasem ulegają korozji. Przyczyną może być również przegrzanie karty graficznej w wyniku słabego chłodzenia. Procesor może przestać działać także w przypadku usterki mechanicznej lub z powodu długoletniej eksploatacji laptopa. Wówczas konieczna będzie wymiana podzespołu lub całego urządzenia. Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych, rodzaju laptopa, a dla niektórych także stopnia przywiązania do danego modelu. Warto mieć na uwadze, że kiedy laptop jest za gorący, może dojść do zwarcia układów, a w konsekwencji uszkodzenia również innych podzespołów.
Wymiana procesora w laptopie
Nowy CPU musi być obsługiwany przez płytę główną. Konieczne, by rozpoznawał go BIOS, a nie każdy podzespół pracuje z danym modelem urządzenia. W zależności od marki wybór będzie ograniczony. Po wybraniu odpowiedniego produktu trzeba go odpowiednio zamontować. Potrzebne będą specjalne małe śrubokręty i pojemniki na śrubki oraz inne części. Całość naprawy powinno się wykonać na macie antystatycznej. By dostać się do CPU, trzeba zdemontować obudowę, a potem kolejne elementy w tym część układu chłodzącego, który zasłania płytę główną. Układ chłodzenia warto wyczyścić. Socket trzeba odbezpieczyć, przekręcając śrubokręt w stronę otwartej kłódki. Dzięki temu można będzie wyjąć podzespół, a następie zamontować nowy. Zanim nowy procesor zajmie miejsce starego, konieczne będzie usunięcie starej pasty termoprzewodzącej i założenie nowej. Następnie można założyć nowy procesor oraz układ chłodzenia i zamknąć obudowę.
Jeżeli procesor ulega przepaleniu, to warto zastanowić się nad wymianą podzespołu, szczególnie jeśli komputer jest mocniejszą, droższą i bardziej gamingową wersją. W przypadku starych modeli może być problem z dostępnością części. Warto jednak udać się do profesjonalnego serwisu i porzucić pomysł o samodzielnej naprawie. Wówczas nie ryzykujesz utraty gwarancji, a także masz pewność, że cała usługa zostanie wykonana rzetelnie. Awaria laptopa nie jest przyjemnym wydarzeniem. Skutecznie dezorganizuje pracę i uniemożliwia korzystanie z sieci, tak jak lubisz. Skorzystaj z oferty naprawy laptopów w Warszawie i zaoszczędź czas.