Zarówno nowe, jak i używane laptopy to urządzenia, które mają to do siebie, że czasem dochodzi do ich przegrzania, które utrudnia lub całkowicie uniemożliwia jego działanie. Nie martw się! Nie musisz od razu kupować nowego sprzętu. Sam możesz temu zaradzić, stosując się do kilku wskazówek. Dowiedz się, jak schłodzić swojego laptopa, aby uniknąć jego zepsucia.
Kiedy dochodzi do przegrzania laptopa?
Zarówno nowe, jak i używane laptopy poleasingowe zbudowane są z podzespołów. Do ich działania konieczne jest stałe dostarczanie energii elektrycznej, której część w trakcie pracy gorącego procesora zmienia się w cieplną. Właśnie dlatego w niektórych częściach obudowy jej temperatura jest nieco podwyższona. Komponenty laptopa, które poddawane są wymagającej pracy, zużywają więcej energii, emitując ciepło. Tłumaczy to, dlaczego nowe i używane laptopy tak samo grzeją się na przykład podczas intensywnego grania. Do przegrzania urządzenia dochodzi więc w momencie, kiedy jego komponenty wykonują wzmożoną pracę, która silnie obciąża procesor.
Jak zaradzić sytuacji, w której laptop się rozgrzał?
Wysoka temperatura wpływa negatywnie na wszystkie podzespoły, obniżając ich wydajność. W momencie, kiedy się przegrzeją, jak najszybciej musi nastąpić schładzanie laptopa. Zacznij od wyczyszczenia wentylatora – jego zabrudzenie to najczęstsza przyczyna nagrzewania się urządzeń. Aby pozbyć się kurzu, pyłów i innych zabrudzeń, delikatnie rozkręć obudowę i użyj sprężonego powietrza. Nadmuch kieruj tak, aby zanieczyszczenia nie przedostały się do zakamarków. Jeśli chcesz usunąć osady, użyj małego pędzelka.
W razie przegrzania czasem w laptopie trzeba wymienić pastę termoprzewodzącą znajdującą się między układem chłodzenia a procesorem i kartą graficzną. Ta plastyczna substancja, która nakładana jest na komponenty, które mają tendencję do nagrzewania się, pomaga w poprawnym przekazywaniu nadmiaru ciepła do radiatora. Niestety, po pewnym czasie pasta termoprzewodząca wysycha i zwyczajnie należy ją wymienić. Jak to zrobić? Rozkręć obudowę laptopa i zdemontuj układ chłodzenia, ponieważ pod nim znajdują się wszystkie podzespoły, które powinny być pokryte pastą. Za pomocą środka czyszczącego IPA i ściereczki usuń dokładnie pastę z procesora i karty graficznej. Po wysuszeniu tych miejsc nanieś na nie nową pastę termoprzewodzącą. Substancja jest sprzedawana w specjalnej strzykawce, która ułatwia aplikację pasty. Ostatnim etapem jest ponowny montaż układu chłodzenia i założenie obudowy. Jeśli to nie pomoże, wyłącz wszelkie obciążające procesor programy i używaj specjalnej podkładki chłodzącej pod laptopa.
Jak postępować w przypadku zauważenia, że laptop jest za gorący?
Co zrobić, kiedy laptop się przegrzeje, już wiesz. Ale czy wiesz, co robić, żeby do takiej sytuacji nie dopuścić? Najważniejsze jest prawidłowe używanie i konserwacja laptopa. Pamiętaj, aby zapewnić sprzętowi dopływ powietrza. Nie zatykaj otworów wentylacyjnych w obudowie! Do tego przyda Ci się specjalna podkładka. Regularnie czyść układ chłodzenia – otwory wentylacyjne, łopatki wentylatora. Do tego zadania świetnie nadaje się sprężone powietrze. Chroń swojego laptopa przed promieniowaniem słonecznym. Zmieniaj od czasu do czasu pastę termoregulacyjną. Pamiętaj też o prostej rzeczy – jeśli nie używasz jakiegoś programu, po prostu go zamknij.
Podobnie działają telefony z firmy Apple. Smartfony te są bardzo popularnie, dlatego w razie awarii łatwo znajdziesz serwis iPhone. Serwis iPhone Warszawa nie tylko naprawi Twój telefon. W razie potrzeby pod jego skrzydła możesz oddać swojego przegrzanego laptopa ze świadomością, że na pewno zostanie profesjonalnie naprawiony.