MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Co zrobić z nieużywanym komputerem lub laptopem? Skup komputerów czy naprawa?

Co zrobić z nieużywanym komputerem lub laptopem? Skup komputerów czy naprawa?

Nieużywany komputer bądź laptop to niemal stały element krajobrazu naszego domu. W związku z dynamicznie rozwijającą się technologią coraz chętniej i bez większego zastanowienia wymieniamy przestarzały sprzęt na nowszy. Jednak sentyment związany z pierwszym komputerem bądź zwyczajne lenistwo sprawiają, że nie wiemy, w jaki sposób pozbyć się przestarzałych bądź niesprawnych urządzeń. W związku z tym stworzyliśmy poradnik, w którym znajdziesz parę przydatnych wskazówek.

co zrobić z nieużywanym komputerem lub laptopem? Skup komputerów czy naprawa?

Zasada numer jeden – przemyśl swój wybór

Choć zakup nowego sprzętu to bardzo ekscytująca czynność, warto poprzedzić ją głębszym namysłem. W dobie globalnego ocieplenia należy zdać sobie sprawę z tego, że często niepotrzebnie generujemy kolejne śmieci, które często nie mają żadnego funkcjonalnego uzasadnienia. Jeśli Twój laptop lub komputer są w pełni sprawne, a Ty szukasz lepszego zamiennika, zastanów się nad wprowadzeniem aktualizacji. Nie tylko zaoszczędzisz nieco pieniędzy, ale również zminimalizujesz ilość produkowanych śmieci. Natomiast jeśli nie jest to możliwe, zawsze możesz postawić na pobliski skup komputerów.

co zrobić z nieużywanym komputerem lub laptopem? Skup komputerów czy naprawa?

Odsprzedaj.

Jeśli naprawa lub update nie wchodzą w grę, warto zastanowić się nad możliwością odsprzedania sprzętu. Skup komputerów to świetny sposób na to, by nie tylko pozbyć się zalegających urządzeń, ale przy okazji zarobić parę groszy. W tego typu miejscach zazwyczaj możemy liczyć na niemal natychmiastową wycenę. Wystarczy podać podstawowe informacje takie jak rok produkcji, model, stan wizualny oraz procesor i pamięć RAM. Poza tym często jest to również skup laptopów oraz różnego rodzaju sprzętu elektronicznego takiego jak drukarki, projekty itp. oraz sprzętu peryferyjnego. Wówczas za jednym razem możesz dokonać większych porządków wśród swojej elektroniki i uzbierać pieniądze na zakup nowych dodatków. Pamiętaj, że warto zwrócić szczególną uwagę np. na laptopy używane głównie do pracy czy pisania – w tym przypadku jedynie wiek obniża ich wartość, a nierzadko posiadają sprawne podzespoły, którym można dać drugie życie.

Stwórz własne kino domowe

Używane komputery kojarzą nam się przede wszystkim z zalegającym, nic niewartym sprzętem, jednak jak się okazuje, można z nimi zdziałać prawdziwe cuda. W tym przypadku będziesz potrzebował przede wszystkim sprawnego telewizora. Wystarczy, że zaopatrzysz się w darmowy projekt Kodi, który umożliwi Ci budowę mini kina domowego. Wówczas nawet wieloletni używany laptop świetnie sobie poradzi. Poza tym do całego przedsięwzięcia możesz również wykorzystać zapomniany od lat smartfon – niemal nieodłączny element każdego gospodarstwa domowego – i zrobić z niego poręczny pilot. Tym samym nie tyko oszczędzamy nieco pieniędzy na kupnie nowego kina domowego, ale również wykorzystujemy to, co już posiadamy.

co zrobić z nieużywanym komputerem lub laptopem? Skup komputerów czy naprawa?

A może własny serwer?

Jeśli posiadasz różnego rodzaju komputery używane, warto wykorzystać je do stworzenia własnego, małego serwera. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o ciągłe przerzucanie poszczególnych plików pomiędzy urządzeniami. Wystarczy nawet najsłabszy laptop czy notebook, który wówczas będzie odznaczał się bardzo małym poborem energii. W przypadku komputera stacjonarnego warto zdecydować się na wyjęcie np. karty graficznej, która może wpływać na zwiększony pobór energii. Następnie wystarczy jedynie połączyć sprzęt z ruterem, systemem Windows oraz narzędziem takim jak np. FileZilla Server, które jest dostępne do pobrania w internecie. Później wystarczy wybrać odpowiednie ustawienia, konfiguracje i voilà.

Jak widać, przestarzały, a nawet zepsuty sprzęt oferuje nam wiele możliwości. Poza oczywistym i zdecydowanie najbardziej opłacalnym wyjściem, jakim jest skup, możemy również spróbować podarować naszym urządzeniom drugie życie. Tym samym nie tylko zaoszczędzimy nieco pieniędzy na kupnie nowego, ale również poczujemy satysfakcje z własnej pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl