Praca z komputerem jest niemalże standardem w wielu branżach. Rosnąca popularność home office, między innymi w następstwie pandemii, zmusiła wielu właścicieli firm oraz ich pracowników do zorganizowania własnego stanowiska pracy w domowych warunkach. Sprawdź, o czym należy pamiętać, tworząc swoje miejsce do wykonywania obowiązków zawodowych, aby wykonywanie zleceń było komfortowe.
Komputer – najważniejszy wybór
Komputer jest niezbędnym elementem wyposażenie, szczególnie u osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Od indywidualnych preferencji zależy, na jakie rozwiązanie postawisz – komputer stacjonarny czy laptop? Każda z opcji posiada szereg zalet, zależnych w dużym stopniu od trybu twojej aktywności zawodowej. Komputery stacjonarne sprawdzą się w sytuacji, gdy potrzebujesz dwa monitory, wydajny system podzespołów. Takie urządzenia z pewnością wybiorą programiści, graficy czy twórcy gier. Laptop okaże się optymalnym rozwiązaniem, jeśli pracujesz także poza środowiskiem biurowym oraz dużo podróżujesz. Z pewnością przypadnie do gustu tłumaczom, copywriterom czy lektorom, którzy działają online. Jeżeli jesteś właścicielem biznesu i szukasz sprzętu dla swoich pracowników to właśnie laptop okaże się dobrym rozwiązaniem. Łatwo go przetransportować i nie zabiera miejsca na biurku.
Nowy czy używany?
Kolejny krok to wybór urządzenia nowego lub poleasingowego. Warto pochylić się nad powodami rosnącej popularności drugiej opcji. Komputery poleasingowe (Warszawa) posiadają szereg zalet, z których najważniejszą jest atrakcyjna cena. Organizacja miejsca pracy może być kosztowna, dlatego zmniejszenie kosztów kupna sprzętu wpłynie pozytywnie na Twój budżet. Jest to sprzęt, który sprawdził się już w intensywnej pracy biurowej, od cenionych producentów i z wysokich jakości podzespołów, zatem spełniający kryteria niezbędne do wykonywania olbrzymiej większości zadań projektowych.
Ponadto, komputery i laptopy poleasingowe są zazwyczaj objęte roczną lub dwuletnią gwarancją. Zanim trafią do ponownej sprzedaży, przechodzą gruntowny serwis. Od nowa jest wgrywany system operacyjny, a podzespoły czyszczone. Dzięki temu możesz być pewien, że urządzenie będzie działało bezawaryjnie. To idealne rozwiązanie, zarówno dla osób, które dopiero zakładają swoją działalność, jak i dla pracowników małych i średnich firm.
Akcesoria – istotny dodatek
Niezależnie od wyborów poczynionych przy zakupie samego komputera, ważnym krokiem w stworzeniu idealnego stanowiska pracy będą decyzje związane z urządzeniami peryferyjnymi – takimi jak myszka, klawiatura, monitor. Każde z nich ma wpływ na komfort pracy biurowej, a nawet na efektywność i wydajność. Wybierając klawiaturę, warto zainwestować w model z mechanizmem nożycowym, który podniesie komfort użytkowania.
Przy zakupie myszki warto wziąć pod uwagę czy będzie używana z laptopem, czy urządzeniem stacjonarnym. W przypadku PC dobrze sprawdzi się tradycyjna myszka przewodowa. Wybór różnego rodzaju akcesoriów jest naprawdę szeroki. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Bezprzewodowe urządzenie sprawdzi się, gdy pracujemy na laptopie lub często zmieniamy miejsce pracy.
Monitor – na co zwrócić uwagę
Zważywszy na fakt, że w czasie pracy przed komputerem spędzamy często 8 lub więcej godzin dziennie, bardzo istotną decyzją w projektowaniu miejsca pracy, będzie wybór odpowiedniego monitora. Na pierwszym miejscu zwróć uwagę na przekątną ekranu. W przypadku pracy biurowej optymalny rozmiar matrycy to przedział między 20” a 30”. Kolejnym istotnym parametrem jest rozdzielczość monitora. Tutaj najczęściej spotkanym standardem w biurach jest 1920 x 1080 px, czyli Full HD. Ważna jest także jasność ekranu – monitor używany do biura nie powinien mieć mniej niż 140cd/m2 (kandela na metr kwadratowy). Ostatnia istotna kwestia to częstotliwość odświeżania ekranu: do zastosowań biurowych i projektowych bardzo dobrze sprawdzi się wartość 144Hz lub 165Hz. Stworzenie odpowiedniego miejsca do pracy zależy od indywidualnych preferencji, dlatego zarówno urządzenie, jak i wszelkie akcesoria należy dopasować do swoich potrzeb.