MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Zalany laptop - jak postępować, by powrócił do dawnej sprawności

Zalany laptop - jak postępować, by powrócił do dawnej sprawności

Home office, oglądanie filmów czy ulubione rozrywki lepiej smakują w towarzystwie kawy, herbaty czy ulubionego, słodkiego napoju. Wystarczy chwila nieuwagi, szturchnięcie ręką i ciecz z łatwością zaleje nasz sprzęt. Można go uratować stosując kilka praktycznych rozwiązań. Wymaga to jednak szybkiej reakcji i przemyślanych działań. Podpowiadamy, co możesz zrobić w przypadku zalania.

Zachowaj zimną krew i spokój

W pierwszej kolejności pojawia się złość i niedowierzanie, dlatego warto pamiętać, by emocje odłożyć na bok i działać szybko. Jeżeli dojdzie do zalania komputera, w pierwszej kolejności odłącz źródło zasilania. Wciśnij przycisk power off, odłącz ładowarkę i przygotuj się do usunięcia akumulatora. Większość komputerów posiada specjalny przycisk do odłączenia źródła zasilania – specjalny otwór, do którego trzeba włożyć na przykład spinacz czy igłę umożliwia skuteczne odcięcie prądu. Jeżeli masz w domu odpowiednie narzędzia możesz odkręcić dolną obudowę i odpiąć akumulator od płyty głównej.

Następnie odwróć laptopa „do góry nogami” (klawiaturą do dołu) pozostawiając otwartą pokrywę. Jeżeli urządzenie ma opcję odchylenia ekranu o 180 stopni to połóż je płasko na twardej powierzchni. Nie każdy model posiada jednak taką możliwość. W takiej sytuacji maksymalnie odchyl ekran i połóż komputer na stole lub szafce tak, by wyświetlacz zwisał pionowo w dół, a klawiatura pozostała oparta o mebel. Wówczas ograniczasz ryzyko przedostania się cieczy do wnętrza. Pod klawiaturę podłóż ręczniki papierowe lub inne materiały, które wchłoną ciecz. Rozłożone w ten sposób urządzenie powinieneś zostawić na około 48 godzin. Nie uruchamiaj laptopa wcześniej – może to spowodować zwarcie, a w konsekwencji kosztowną naprawę. Jeżeli masz pod ręką narzędzia wyjmij baterię i pozostaw do wyschnięcia. Nie zasypuj urządzenia ryżem czy innymi produktami, które w teorii mają wchłonąć ciesz, to nie jest konieczne.

Czym zalałeś komputer?

Szkody, jakie powstaną w wyniku zalania w dużej mierze zależą od szybkości reakcji i rodzaju wylanej cieczy. Czysta woda, pozbawiona słodkich substancji jest „najlepszym” z płynów, jakie można wylać na urządzenie. Im więcej kwasów czy słodkich dodatków w napoju tym większe szkody może wywołać. Składniki osadzą się na podzespołach powodując korozję i zakłócanie sygnałów. Jeżeli wylejesz colę czy owocowy sok to koniecznie wybierz się z urządzeniem do serwisu, gdzie profesjonaliści dokonają odpowiedniej oceny i wymienią zalane podzespoły na nowe. Im większa zawartość cukru w cieczy tym większe prawdopodobieństwo, że czeka Cię wymiana klawiatury i innych elementów.

Wizyta w serwisie

Jeżeli minęło już 48 godzin, laptop zdążył wyschnąć, ale nie miałeś możliwości wyjęcia baterii to warto oddać go do serwisu. Fachowiec rozkręci urządzenie i zajrzy do wnętrza oceniając szkody. Naprawa laptopów (Warszawa) nie powinna potrwać dłużej niż kilka dni, dlatego nie będziesz musiał rozstawać się na długo ze swoim sprzętem. W przypadku dużego zalania (na przykład zupą czy gęstą cieczą typu sos) naprawa może okazać się bardzo kosztowna i ekonomiczniej będzie zainwestować w nowe urządzenie. Ceny nowego sprzętu potrafią być wysokie, dlatego ciekawym rozwiązaniem są laptopy poleasingowe. Warszawa i inne miasta już korzystają z takich rozwiązań. To wysokiej klasy, wydajne urządzenia, które zostały odpowiednio przygotowane do pracy. Z pewnością posłużą Ci przez kolejne lata jak nowe. To dobre wyjście z sytuacji.

Czego unikać?

Wielu użytkowników sięga po domowe sposoby, by szybciej wysuszyć urządzenie, które niekoniecznie pomogą, a wręcz mogą pogorszyć stan naszego komputera. Nie używaj suszarki – strumień powietrza jedynie popchnie wodę głębiej, a wysoka temperatura może być przyczyną powstania kolejnych uszkodzeń. Nie używaj również odkurzacza – nawet taki, przystosowany do pracy z wodą raczej nie odessie jej spomiędzy klawiatury. Unikaj również potrząsania czy machania laptopem. Lepiej zastosować zaproponowane wyżej kroki i oddać urządzenie do serwisu. Wówczas prawdopodobieństwo uratowania laptopa jest największe. Warto jednak zapobiegać i wszelką ciecz trzymać z daleka od urządzeń.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl