MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Zadbaj o prawidłowe chłodzenie swojego komputera

Zadbaj o prawidłowe chłodzenie swojego komputera

Wydajne podzespoły w komputerach stają się coraz bardziej nowoczesnymi elementami. By prawidłowo działały, niezbędne jest odpowiednie chłodzenie urządzenia. Użytkownik nie zawsze jest w stanie zapanować nad panującą wewnątrz obudowy komputera temperaturą. Podpowiadamy, jak poprawić chłodzenie i cieszyć się sprawnym działaniem.

Dlaczego urządzenie się przegrzewa?

Komputer w trakcie pracy generuje wysokie temperatury. Źle dobrana obudowa nie pozwala na odpowiednie odprowadzenie ciepła. Jeżeli komputer nie ma odpowiednich wylotów, temperatura wewnątrz będzie się stale powiększać. Powodem przegrzania może być również zanieczyszczone wnętrze pełne kurzu. By zadbać o odpowiednią czystość, wystarczy raz na jakiś czas przy pomocy sprężonego powietrza przedmuchać wentylatory i radiatory. Zbyt wysoka temperatura może również wynika ze zużycia pasty termoprzewodzącej.

Popraw chłodzenie

Zacznij od wymiany pasty przewodzącej. Po dwóch latach traci ona swoje właściwości, co niekorzystnie wpływa na temperatury podzespołów. Kolejnym krokiem jest odpowiednie wyczyszczenie wnętrza obudowy. To również moment, by wymienić chłodzenie na wydajniejsze. Na rynku można znaleźć wiele wydajnych podzespołów od klasycznych wiatraków, aż po zestawy chłodzenia wodnego. Można również pokusić się o zastosowanie specjalnego chłodzenia dedykowanego karcie graficznej. Jeżeli chcesz postawić na takie rozwiązanie, to warto skorzystać z pomocy specjalistów, gdyż jego montaż jest skomplikowany. Profesjonalny serwis komputerowy (Warszawa) z pewnością pomoże zainstalować chłodzenie poprawnie. W przypadku komputerów stacjonarnych dobrym sposobem jest zainstalowanie dodatkowych wentylatorów – obudowy, procesora, dysków twardych i pamięci RAM.

Chłodzenie wodne

Podstawą chłodzenia wodnego jest specjalny blok wodny, który montuje się do konkretnego podzespołu w celu obniżenia temperatury. Ta część przejmuje ciepło generowane przez podzespół. Znajdująca się wewnątrz chłodnica dba o odpowiednią temperaturę cieczy. W skład układu wchodzi również zbiornik wyrównawczy czy pompa. Na rynku można znaleźć również elementy, które stanowią jedną całość i są ze sobą na stałe podłączone. Wówczas proces montażu jest znacznie łatwiejszy, ponieważ nie trzeba umieszczać wewnątrz obwodowy zbiornika wyrównawczego. Układ jest zamknięty, pompa odpowiada za ruch płynu chłodzącego, który cały czas znajduje się w obiegu. Za pomocą wężyków jest doprowadzana do bloku wodnego, gdzie schładzany jest podzespół. Blok oddaje ciepło, a ciecz płynie do chłodnicy. To dobre rozwiązanie jeżeli użytkujesz komputer codziennie i obciążasz go wieloma grami czy profesjonalnymi aplikacjami.

Gadżety do chłodzenia

Na rynku można znaleźć również wiele gadżetów, które są ciekawą alternatywą dla wymiany chłodzenia w urządzeniach. Najpopularniejszym rozwiązaniem są podstawki chłodzące. Sprawdzą się w trakcie użytkowania laptopa. Wystarczy umieścić na niej laptopa, a wbudowany wiatraczek będzie odprowadzał ciepło. Na ryku można znaleźć wiele ciekawych modeli - na przykład proste ażurowe, które pozwolą uniknąć zapchania się wyjść wentylacyjnych w urządzeniu w trakcie korzystania ze sprzętu w pościeli. Wiele modeli zawiera ciekawe kolorowe efekty świetlne. Możesz wybrać produkt z jednym wiatraczkiem lub dwoma – w zależności od tego, jakie masz wymagania. Ciekawym rozwiązaniem jest także zewnętrzny odkurzacz chłodzący. Kompaktowe urządzenie wtłacza chłodne powietrze do procesora, przez co spada temperatura urządzenia. Dzięki specjalnemu pokrętłu sam możesz wyregulować prędkość wiatraczków.

Dbając o odpowiednie chłodzenie komputera, przedłużasz żywotność podzespołów. Warto postawić na wydaje komponenty, które sprawią, że praca czy granie w gry będzie przyjemniejsze. Postaw na najwyższej jakości rozwiązania. Nie zapominaj również o wymianie pasty i regularnie czyść wnętrze obudowy. Jeżeli nie chcesz podejmować się tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy fachowców.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl