Każdy posiadacz komputera pamięta moment, w którym jego urządzenie zaczęło tracić wydajność oraz płynność działania. Powodów odpowiedzialnych za taki stan jest bardzo dużo, zarówno natury sprzętowej, jak i softwarowej. Przyjrzyj się najczęstszym źródłom problemów związany z wolną pracą komputera i sprawdź, jak temu zaradzić.
Problemy sprzętowe
Komputer to urządzenie elektroniczne, które będzie mogło działać prawidłowo, jedynie w odpowiednich warunkach. Szukając przyczyny spowolnionej pracy komputera, pierwszym krokiem powinno być wykonanie pomiaru temperatury procesora oraz opcjonalnie, płyty głównej i karty graficznej. Zbyt wysoka temperatura tych podzespołów potrafi znacząco spowolnić pracę urządzenia, a także naraża go na szybsze zużycie. W internecie znaleźć można szereg bezpłatnych aplikacji, które pozwolą monitorować ten aspekt pracy twojego komputera.
Jeśli okaże się, że Twój komputer pracuje w zbyt wysokiej temperaturze, konieczne będzie gruntowne oczyszczenie. Zdejmij obudowę i używając sprężonego powietrza w sprayu, dokładnie ją odkurz oraz przeczyść filtry. Skontroluj także pracę wentylatorów. Jeśli mimo zabiegów oczyszczania, temperatura procesora będzie wciąż utrzymywać się na wysokim poziomie możliwe, że konieczna będzie wymiana pasty termoprzewodzącej. Mimo że tę operację można wykonać samemu, rozważ serwis komputerowy (Warszawa) - unikniesz ryzyka uszkodzenia procesora czy płyty głównej. Profesjonaliści dobiorą odpowiednią pastę, a także wyczyszczą trudnodostępne miejsca. Przy okazji warto poprosić serwis o gruntowne zbadanie urządzenia od strony podzespołów, aby od razu wykluczyć inne, bardziej złożone powody spowolnienia pracy komputera.
Problemy natury software’owej
Czasem to nie sprzęt, a oprogramowanie odpowiada za problemem spadku prędkości Twojego komputera. W takim przypadku zazwyczaj wykonuje się szereg działań diagnostycznych.
Istnieje prawdopodobieństwo, że za spadkiem wydajności urządzenia stoi złośliwe oprogramowanie, dlatego po pierwsze należy sprawdzić czy zainstalowana jest najnowsza wersja programu antywirusowego. Jeśli sprzęt dysponuje tylko starą wersją, należy ją uaktualnić, a następnie uruchomić dokładne sprawdzenie wszystkich elementów.
Jeśli to nie wirus wpływa negatywnie na pracę sprzętu, być może problemem jest przeładowanie systemu operacyjnego zbędnym oprogramowaniem lub błędna praca samego systemu operacyjnego. Spróbuj odinstalować programy, które zajmują dużo miejsca na twardym dysku. Sprawdź, ile aplikacji działa w tle i usuń te procesy, które niepotrzebnie marnują zasoby procesora i pamięci. Czasem najlepszym rozwiązaniem w przypadku „zaśmieconego komputera” jest postawienie systemu operacyjnego od nowa. Znajdź dobry serwis laptopów (Warszawa) i zleć fachowcom wykonanie tej operacji, najlepiej w połączeniu z usługą czyszczenia sprzętu. Oczywiście zawsze możliwe jest założenie systemu operacyjnego w warunkach domowych, ale to rozwiązanie polecane jest nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom.
Czas na zmianę
Jeśli finalnie okaże się, że zarówno od strony podzespołów, jak i oprogramowania twój komputer jest sprawny, należy liczyć się z możliwością, że cykl życia Twojego komputera dobiega końca. Czasami wyjściem z sytuacji okazuje się wymiana jednego, kluczowego podzespołu – np. procesora, pamięci czy twardego dysku. W innych przypadkach może okazać się, że Twój komputer powinien udać się na zasłużoną emeryturę, a w planach powinieneś powoli rozważać kupno nowej jednostki.