Biuro to miejsce, w którym spędza się większą część dnia i – choć wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do wielogodzinnej pracy – otwierając własną działalność gospodarczą warto dodatkowo zadbać o wygodny i nowoczesny sprzęt. Przed ekranem komputera siedzi się średnio 8 godzin dziennie, dlatego też warto zadbać o to, by był on dopasowany do potrzeb i wymagań pracowników. Wiadomo jednak, że początkujący przedsiębiorcy często nie mogą sobie pozwolić na sprzęt z wyższej półki cenowej. Właśnie dlatego w tej sytuacji należy postawić na używane laptopy.
Czy warto inwestować w laptopy poleasingowe?
Laptopy poleasingowe to zazwyczaj najwyższej jakości sprzęt zakupiony przez większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa z myślą o pracy w biurze. Wybrane przez firmy urządzenia odznaczają się możliwie najwyższymi standardami technologicznymi i przekraczają możliwości finansowe przeciętnych użytkowników. Po kilku latach pracy w pełni sprawny sprzęt trafia do naszego skupu. Używane laptopy (Warszawa – miejsce naszej działalności) czyścimy i naprawiamy, by przygotować je do dalszego użytkowania. Tym sposobem nowy nabywca zyskuje szansę na zakup wysokiej jakości sprzętu w atrakcyjnej cenie.
Laptop do biura – o czym pamiętać?
Podczas organizacji miejsca pracy odpowiednio dobrany sprzęt to podstawa. W trakcie jego wyboru należy zawrócić uwagę na kilka głównych właściwości, które pozwolą Ci jak najlepiej dopasować urządzenia do wymagań pracowników.
Procesor
Choć w większości przypadków wysokiej jakości procesor o niemal nadludzkiej wydajności to dla nas podstawa, szukając laptopa do pracy wystarczy postawić na sprzęt, który poradzi sobie ze swobodną obsługą arkuszy kalkulacyjnych oraz kilku podstawowych programów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się niedrogi dwu- lub czterordzeniowy procesor. Warto również przyjrzeć się częstotliwości taktowania, która w sprzęcie biurowym powinna osiągać wartości sięgające powyżej 2.0 GHz.
Karta graficzna
O ile otwierana przez Ciebie działalność gospodarcza nie wymaga zatrudnienia profesjonalnego grafika lub obsługi skomplikowanych programów projektowych, karta graficzna nie ma większego znaczenia i jest to element, na którym możesz znacząco zaoszczędzić. Dlatego też, jeśli nie planujesz używać profesjonalnych programów, wystarczy zwykły układ graficzny zintegrowany z procesorem.
Dysk twardy
Jest to system, który w pracy biurowej służy nam nie tylko do magazynowania plików, ale decyduje również o szybkości komputera. W przypadku urządzeń, z których nasi pracownicy będą korzystać codziennie, warto postawić na nieco droższe rozwiązanie, czyli dysk SSD. Zapewni on nie tylko szybszą pracę, ale też bezpieczeństwo.
Pamięć RAM
Podobnie jak w przypadku dysku, również tym razem lepiej postawić na nieco nowocześniejsze rozwiązanie. W pracy biurowej minimum to 4 GB, jednak bardziej przyszłościowym rozwiązaniem będzie wybranie 8 GB. Dzięki temu przygotujesz się do pracy na nieco bardziej wymagających programach
Wysoka ergonomia
W przypadku kompletowania wyposażenia biura, poza samym zapleczem technologicznym, należy również zwrócić uwagę na komfort użytkownika. W końcu większość pracowników będzie korzystać z urządzeń po kilka godzin dziennie. Wybierając używane laptopy, należy więc postawić przede wszystkim na wygodną klawiaturę – tutaj zdecydowanymi przodownikami są Lenovo ThinkPad lub Dell Latitude. Warto również dopasować samą klawiaturę do wykonywanych zadań. Osoby, które zajmują się obliczeniami, z pewnością docenią blok numeryczny, natomiast pracownicy tworzący długie teksty będą preferowali większe i czulsze przyciski.
Ogromną rolę odgrywa również sam ekran. W biurze najlepiej sprawdzi taki o matowej matrycy, która nie będzie odbijała zmieniającego się w ciągu dnia światła. Natomiast za optymalną do codziennej pracy rozdzielczość uważa się modele 15- lub 17-calowe. Druga propozycja wyróżnia się większą wygodą podczas pracy, jednak bywa dość nieporęczna. Wyjątek stanowią stanowiska, które wymagają nieco większej mobilności, a co za tym idzie, zabierania sprzętu ze sobą do domu lub w podróż służbową – wówczas najlepiej postawić na 15 bądź 14 cali.
Funkcjonalność oraz wprowadzanie modyfikacji
W pracy biurowej sam laptop jest zazwyczaj urządzeniem podstawowym. Aby zapewnić pracownikom jak największą ergonomię, należy sprawdzić rozmieszczenie portów. Najlepiej, żeby wszystkie wejścia znajdowały się z tyłu urządzenia, dzięki czemu nie będą utrudniały pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku korzystania z przewodowej drukarki, skanera, osobnego ekranu czy rzutnika. Warto też przemyśleć zakup modeli, które dadzą się wyposażyć w stację dokującą.