Sprawdź włączone programy, procesy i usługi
Na początku najlepiej jest zrobić weryfikację wszystkich programów i aplikacji, które obsługuje Twój komputer. Jest to o bardzo prosta czynność – wystarczy wejść w Panel Sterowania, następnie odnaleźć ikonkę Programy, a później wybrać Programy i Funkcje. Dostępna jest tam lista wszystkich zainstalowanych na komputerze programów. Zdecyduj, które z nich są dla Ciebie potrzebne, a z których nie korzystasz. Niepotrzebne odinstaluj, klikając na nazwie programu prawym przyciskiem myszy. Bądź jednak uważny! Na każdym komputerze zainstalowane są programy, których nie instalowałeś Ty, a informatyk konfigurujący Twój komputer.
Sprawdź też, jakie procesy odbywają się na Twoim komputerze. Aby to zrobić, kliknij kombinację przycisków: CTRL+ALT+DELETE. Otworzy się wtedy Menadżer Zadań, w którym należy wybrać Więcej Szczegółów, a następnie zakładkę Procesy. Zobaczysz, jakie programy są aktywne na Twoim komputerze. Możesz wyłączyć te, których nie potrzebujesz i włączyć te, które Ci się przydadzą. Jednak tutaj też zachowaj ostrożność, ponieważ niektóre procesy są konieczne do sprawnego działania komputera. Jeśli nie chcesz tego zrobić samemu, postaw na serwis komputerowy Warszawa.
Posprzątaj swój dysk
Jeśli Twój komputer działa wyjątkowo wolno, może to być objaw zbyt dużej ilości plików na dysku. Aby go wyczyścić, wejdź najpierw w folder Pobrane – to miejsce, w którym znajduje się najwięcej nieużywanych plików. Jeśli po usunięciu zbędnych plików, masz ich ciągle za dużo (na dysku powinno być minimum dziesięć procent wolnej przestrzeni), zastanów się nad kupnem dysku zewnętrznego, na którym możesz trzymać na przykład wszystkie zdjęcia czy filmy bądź pliki mp3. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na nowe urządzenie, możesz skorzystać z „chmury”, na przykład Dysk Google.
Defragmentacja i optymalizacja
Porządkując dysk można go również poddać bardzo skutecznej defragmentacji, bądź optymalizacji. Nazwa może nie brzmi zbyt przyjaźnie, jednak ma ona na celu jedynie uporządkowanie źle podzielonych plików. Defragmentacja to dość czasochłonny proces. Możesz korzystać w tym czasie z komputera, jednakże jego praca będzie wolniejsza i mniej wydajna.
Pomocne programy porządkujące
Na rynku istnieją już programy, które same „posprzątają” Ci komputer. Ich zadaniem jest oczyszczanie rejestru z wszelkich pozostałości po aplikacjach i programach, które wcześniej odinstalowałeś – dzięki temu komputer będzie działał znacznie szybciej. Jeśli już mówimy o takim porządkowaniu, spróbuj oczyścić także wentylatory. Jeśli są zabrudzone, komputer będzie się przegrzewał: procesor i inne komponenty ograniczać będą swoją wydajność po to, żeby się schłodzić. Warto więc poświęcić chwile na wyczyszczenie ich z kurzu, pyłów i innych zabrudzeń.
Energia i efekty specjalne
Twój komputer może wolniej pracować również dlatego, że masz źle ustawiony domyślny plan zarządzania energią. Zazwyczaj w komputerach najbardziej pospolitym trybem jest „zrównoważony”. Jeśli używasz komputera tylko w domu, zmień plan zarządzania energią na „wysoką wydajność”. Poprawa szybkości komputera gwarantowana. Windows posiada wiele efektów wizualnych, których zadaniem jest upiększenie strony. Świetnie, że takie coś istnieje, jednak z drugiej strony bardzo obciążają komputer. Jeśli nie jest Ci to potrzebne, wyłącz kilka wybranych efektów.
Jeśli mimo starań Twój komputer nie działa, tak jak powinien, warto oddać go do serwisu, a jeśli to nie przyniesie efektu, pomyśl nad nowym sprzętem. Jeśli nie wiesz co zrobić z poprzednim, postaw na skup komputerów Warszawa. Dzięki temu dostaniesz trochę pieniędzy, które możesz przeznaczyć na zakup nowocześniejszego urządzania.
Usprawnianie komputera nie jest trudne. Warto wykonywać wymienione czynności na bieżąco, aby urządzenie mogło służyć o wiele dłużej. Jeżeli nie znasz się na tym na tyle, by robić to samodzielnie, to warto poprosić o pomoc znajomego informatyka albo oddać komputer do serwisu.