
Telefon jest jednym z urządzeń, które towarzyszy nam niemal przez cały dzień. Zabieramy go do pracy, szkoły, na zakupy czy nawet idąc do łazienki wziąć kąpiel. Mokre dłonie, chwila nieuwagi i nasze urządzenie może wpaść do wody. Złość, żal i inne emocje często uniemożliwiają racjonalne działanie, dlatego podpowiadamy, jak zachować zimną krew i uratować telefon.
Ciecz ma znaczenie
Podobnie, jak w przypadku zalanego laptopa, tak i w kontekście telefonu znaczenie ma rodzaj cieczy, która miała kontakt z elektryką. Woda słodka, pitna jest najmniej szkodliwa, gdyż nie zawiera żadnych słodkich dodatków. Niemniej może spowodować korozję metali, na przykład na płycie głównej. Woda słona wpływa jeszcze gorzej na urządzenia i jest dobrym przewodnikiem prądu, dlatego znacząco przyspiesza zjawisko elektrolizy. Najgorszym rodzajem płynów są słodkie napoje. Ich lepkość i duża zawartość cukrów sprawiają, że osuszanie i wyczyszczenie telefonu jest trudne, a kwasy w nich zawarte reagują z podzespołami powodując trwałe uszkodzenia.
Telefon w wodzie
Kiedy telefon niepodziewanie wpadnie do wody lub zalejesz go cieczą, natychmiast wyłącz zasilanie. Jeżeli to możliwe otwórz klapkę i wyjmij baterię. Wyjmij także kartę sim, kartę pamięci, wszelkie szufladki i inne ruchome elementy. Gdy na wyjętych elementach pojawiła się woda, to koniecznie osusz je ręcznikiem papierowym. Pozostaw telefon do wyschnięcia, a następnie udaj się do serwisu, który dokona szczegółowej oceny.
Nie należy zalanego telefonu wkładać do ryżu. Owszem, ten produkt wchłania wilgoć, ale nie osuszy wnętrza urządzenia. Jego kawałeczki mogą natomiast wejść w głąb podzespołów i je uszkodzić. Nie używaj również suszarki czy nie odkładaj telefonu na grzejnik. Podgrzewanie przyspiesza niektóre reakcje chemiczne, a podmuch powietrza popchnie ciecz jeszcze głębiej. Nie uruchamiaj, ani nie podłączaj urządzenia do prądu – to może spowodować zwarcie, a w konsekwencji także wybuch akumulatora. By uniknąć jeszcze większej katastrofy, warto odłożyć telefon, a następnie odwiedzić serwis GSM (Warszawa). Doświadczeni specjaliści zajrzą w trudno dostępne miejsca i odpowiednio o nie zadbają. Poinformują również o kosztach naprawy – jeżeli ulegnie uszkodzeniu płyta główna to nie będzie to tania naprawa. Samo czyszczenie nie powinno wynieść ok. 300 zł. Cena uzależniona jest oczywiście od rodzaju usterki, która powstała przez zalanie, a także modelu telefonu. Serwis IPhone (Warszawa) z pewnością pomoże rozwiązać problemy z urządzeniami od Apple.
Zabezpiecz swój sprzęt
Jeżeli nie możesz rozstać się ze swoim urządzeniem to warto postawić na wodoodporny model. Producent umieszcza specjalne oznaczenie IP, które mówi o stopniu wodoodporności. Jest to jednak informacja, która dotyczy jedynie wody słodkiej. Możesz również wybrać specjalny pokrowiec, który będzie chronił przed przedostaniem się wody do wnętrza urządzenia. Posiada on również dołączony w zestawie specjalny zaczep lub smycz, które uniemożliwiają zgubienie telefonu na przykład podczas nurkowania. Przezroczyste kieszonki ułatwiają robienie pięknych, wymarzonych zdjęć pod wodą. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pod ręką telefon na basenie, nad morzem czy podczas kąpieli w wannie. Zanim włożysz telefon do etui dokładnie przeczytaj, jak go użyć. Niektóre modele mają specjalny przycisk lub wystający element, który należy odpowiednio przekręcić.
Zanim zanurzysz telefon, możesz wypróbować działanie wodoszczelnej kieszonki, wkładając do środka na przykład opakowanie chusteczek czy kartonik. Wówczas będziesz mieć pewność, że żadna kropla nie dostała się do wnętrza pokrowca. Jeżeli inwestujesz w nowe urządzenie możesz zapytać o specjalne ubezpieczenie, które będzie obejmowało zalanie i naprawę uszkodzonego sprzętu w dużo niższej cenie. Warto dopytać sprzedawcę o szczegóły. Z pewnością odpowiednio doradzi i odpowie na wszelkie pytania. W razie nieszczęśliwego wypadku, zachowaj zimną krew i postępuj zgodnie z przedstawionymi wyżej radami, a urządzenie z pewnością odzyska sprawność.