Jeszcze kilka lat temu przed ekranem komputera przeciętny Polak spędzał sześć i pół godziny. Pandemia i związana z nią praca zdalna spowodowały, że obecnie prawie nie odrywamy wzroku od kolorowych ekranów. Ból głowy, kręgosłupa i zmęczone oczy to tylko nieliczne z przykrych skutków, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia. Nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z kolorowymi wyświetlaczami, ale dbając o ergonomię stanowiska pracy, możemy chronić wzrok. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
Laptop czy komputer? – oto jest pytanie
Laptopy zyskują na popularności szczególnie wśród studentów i w środowisku pracowniczym. Jeśli decydujesz na wersję mobilną, czyli laptopa zadbaj o odpowiednią wielkość ekranu. Choć modele renomowanych producentów z dużą przekątną wyświetlacza to wydatek kilku tysięcy złotych, to nie załamuj się. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie mogą okazać się laptopy poleasingowe. Jeśli preferujesz tradycyjne rozwiązania i wolisz korzystać z komputera stacjonarnego, rozważ zakup dodatkowego ekranu. Dwa monitory na biurku korzystnie wpłyną nie tylko na komfort Twojej pracy, ale i na jej efektywność. Ważne jednak, aby ustawione były one na jednej wysokości i charakteryzowały się taką samą jasnością i kontrastem, szczególnie jeśli rolę jednego z ekranów odgrywa laptop. Ochrona oczu to nie przelewki!
Zadbaj o wysokość monitora
Ważne jest optymalne umiejscowienie monitora. Powinien być on ustawiony tak, aby korzystanie z niego nie wymagało schylania głowy, środek ekranu musi znajdować się na linii swobodnego patrzenia. Odpowiednią wysokość monitora można uzyskać, stosując dedykowane podstawki, a dla miłośników improwizacji świetnie sprawdzi się także stabilny stos książek. Nie bez znaczenia jest też kąt nachylenia ekranu, warto zadbać, aby monitor był odchylony do tyłu o ok. 5-10 stopni.
Monitor – regulowana wysokość to podstawa
Komfort użytkowania monitora można zwiększyć, zwracając uwagę przy zakupie na jeden istotny element, czyli opcję regulacji wysokości. Choć na początku może wydawać Ci się to mało istotne, to uwierz, że w przyszłości będzie brakować Ci regulacji wysokości w Twoim monitorze. Ta funkcja szczególnie pożądana jest, gdy z jednego urządzenia korzysta kilka osób, każdy użytkownik może bowiem inaczej postrzegać ergonomiczne położenie monitora. Im więcej użytkowników, tym większa podatność sprzętu na awarię. Pamiętaj, że niesprawny sprzęt np. monitor może mieć zły wpływ na kondycję Twoich oczu. Nie czekaj i pozwól, aby sklep komputerowy Warszawa naprawił Twój sprzęt.
Wybierz monitor dobry dla oczu
Wśród modeli proponowanych przez producentów znajdziemy także monitor bezpieczny dla oczu. Taki sprzęt może eliminowań efekt migotania ekranu lub być wyposażonym w filtr światła niebieskiego, a wszystko to w celu ochrony oczu. Zastanawiasz się jaki monitor dla osób z wadą wzroku wybrać? Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, bo wybór w dużej mierze zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania wady. Jeśli cierpisz na astygmatyzm rozważ zakup monitora z matrycą TN, nie będzie ona męczyć Twoich oczu w takim stopniu jak matryca IPS. Bez względu na posiadaną wadę lub jej brak, zadbaj o oświetlenie za monitorem. W miarę możliwości korzystaj z naturalnego światła dziennego, zadbaj jednak, aby promienie nie odbijały się w ekranie. Jeśli nie możesz liczyć na naturalne oświetlenie, wspomóż się sztucznymi źródłami światła, pamiętaj, aby nie pracować w ciemnościach, ponieważ prowadzi to do szybkiego przemęczenia narządu wzorku.