
Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że wiele pracowników biurowych musiało przejść na tak zwany „home-office”, czyli pracę z domu. Wykonywanie obowiązków przy komputerze jest obciążająca dla wzroku i układu mięśniowo-szkieletowego. Właśnie dlatego stanowisko komputerowe powinno być dokładnie zaprojektowane. Czy wiesz, jak ustawić jego wszystkie elementy tak, aby nie szkodziły, tylko pomagały Twojemu zdrowiu?
Home-office: jaki komputer wybrać?
Chcąc odpowiednio wyposażyć pracownika, który przechodzi na tryb pracy zdalnej, musisz zapewnić mu odpowiedni sprzęt. Do pracy zdalnej najlepiej nadaje się laptop. Tani komputer do domu pracownika naprawdę istnieje! Jeśli nie posiadasz dla niego komputera i rozważasz wynajem komputera, zdecydowanie lepiej zrobisz, jeśli zdecydujesz się na laptopy poleasingowe. Są one używanym sprzętem, który odkupiony został od poprzedniej firmy, zaraz po wygaśnięciu umowy finansowania. Komputery poleasingowe cieszą się sporą popularnością – ich jakość jest zazwyczaj znacznie wyższa, niż ich odpowiedników, które można kupić w zwykłych sklepach. Tanie komputery, jakimi są laptopy poleasingowe, takie jak Dell Precision, są świetną alternatywą dla nowego laptopa, który z pewnością miałby znacznie wyższą cenę. Kupując taki sprzęt, masz pewność, że jego pochodzenie jest sprawdzone, a dodatkowo otrzymujesz naprawdę dobry stan w atrakcyjnej cenie. Przykładem takiego sprzętu jest thinkpad. Poleasingowy komputer z pewnością będzie odpowiedni do biurowej pracy i nie tylko.
Ergonomiczne biurko i krzesło
Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek stanowisko komputerowe, w którego skład nie wchodziłoby biurko. Powinno być ono na tyle szerokie i głębokie, aby swobodnie można było ustawić na nim wszystkie potrzebne przedmioty. Najważniejsze z nich to przyborniki, szuflady na dokumenty, telefon i laptop, a w przypadku komputera stacjonarnego – monitor, klawiatura i myszka. Jeśli chodzi o powierzchnię blatu, najlepsza to taka w matowym, jasnym kolorze. Oprócz biurka przyda się także wygodne krzesło lub fotel. Siedzenie musi być także stabilne i wyprofilowane – dzięki temu kręgosłup będzie naturalnie wygięty. Przydadzą się także podłokietniki umożliwiające wygodne oparcie rąk.
Odpowiednie oświetlenie i właściwa pozycja
Najlepszym światłem, jakie możemy sobie zapewnić, jest oczywiście to naturalne, dlatego warto ustawić biurko blisko okna. Jeśli jednak nie jest to możliwe, postaw na swoim biurku lampkę, która zapewni Ci odpowiednią ilość oświetlenia. Zainstaluj ją w taki sposób, aby odbijające się od monitora światło lub blask od powierzchni biurka nie raził Cię w oczy.
Praca przy komputerze jest dość monotonna – praktycznie przez cały czas siedzi się w jednej pozycji. Dlatego właśnie należy przestrzegać kilku prostych zasad. Kończyny górne powinny być ułożone jak najbardziej naturalnie. Między ramieniem a przedramieniem powinien być utrzymywany kąt prosty. Górna krawędź monitora nie może znajdować się powyżej Twoich oczu. Pod biurkiem musi znajdować się tyle miejsca, żeby można było wygodnie ułożyć nogi.
Warto zachowywać porządek na biurku. Zaopatrz się w akcesoria, dzięki którym Twoja praca staje się łatwiejsza. Dobra organizacja sprawi, że nie tylko Twoja praca będzie łatwiejsza, ale i skuteczniejsza i znacznie przyjemniejsza. Te kilka praktycznych wskazówek pozwoli Ci zorganizować sobie komfortowe i bezpieczne stanowisko pracy przy komputerze.