MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Karta graficzna w laptopie – Nvidia czy AMD?

Karta graficzna w laptopie – Nvidia czy AMD?

Karta graficzna w laptopie to element istotny zarówno dla grafika, jak i dla gracza. Choć korzysta się z nich na co dzień, niewiele osób przykłada wagę do tego komponentu. Wyświetlanie obrazu uznajemy za pewnik i przejmujemy się tym, jak jest on generowany dopiero w chwili uszkodzenia ekranu.  Czasem jednak za rozmaite zmiany odpowiada właśnie karta graficzna.

Jakie funkcje pełni karta graficzna i na o zwrócić uwagę przy jej wyborze

O dziwo, karta graficzna nie tylko generuje obraz i wyświetla go na ekranie laptopa. Istotnie wpływa też na wydajność komputera, a zwłaszcza pomaga procesorowi w dokonywaniu obliczeń. Jedną z decydujących rzeczy, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze karty graficznej do laptopa, jest jej kompatybilność z systemem. W laptopie, w którym układ graficzny najczęściej umieszcza się na płycie głównej lub montuje jako kartę rozszerzeń, niezwykle trudne jest wymienienie tego komponentu. Niemniej jednak jest to możliwe – zwłaszcza, gdy interesują Cię propozycje poleasingowe. Laptopy używane (Warszawa) z idealną do Twoich potrzeb karta graficzną, są czasem znacznie lepszą opcją, niż samodzielne podłączanie zewnętrznej karty wspomagającej laptopa.

Najważniejszą rzeczą, którą warto ustalić już na początku, jest uzależnienie wyboru od własnych potrzeb i oczekiwań. Inna karta będzie odpowiednia do pracy biurowej, inna jest dedykowana profesjonaliście, a jeszcze inną powinien wybrać gracz. Warto też zwrócić uwagę na poziom zaawansowania chipu – im nowszy, tym zazwyczaj lepszy.

Pamiętaj również o odpowiedniej ilości pamięci RAM, rodzaj zastosowanej pamięci i szerokość magistrali pamięci RAM. Każdy z tych parametrów znacząco wpływa na osiągi i gospodarowanie energią. Na rynku istnieje wiele wersji kart, z których można wybierać, jednak prym wiodą AMD i NVIDIA – zarówno jeden bądź drugi rodzaj znajdziesz w dowolnej jednostce Dell Precision. Poleasingowy sprzęt jest równie wydajny, co świeżo zdjęty z taśmy – przekonaj się!

NVIDIA – GeForce z dużą mocą

Karty graficzne NVIDIA można podzielić na najbardziej podstawowe modele GeForce, na średniaki GeForce GT i gamingowe propozycje – GeForce GTX i RTX.  Istotna jest liczba, która następuje po każdym segmencie – im wyższa, tym większa jest wydajność danego podzespołu. Niektóre z kart NVIDIA posiadają też dopisek Ti – oznacza on ulepszenie wydajności – ten sam model z funkcją Ti będzie wyróżniał się swoją sprawnością. Jeśli jednak szukasz sprzętu profesjonalnego, warto bliżej zainteresować się serią Quadro i Tesla. Pierwsza z nich powstała na bardzie GeForce i została stworzona dla architektów. Z kolei model Tesla bazuje na uniwersalnej architekturze CUDA, która umożliwia wydajniejsze wykorzystywanie mocy obliczeniowej procesora – dlatego jest niezwykle pomocna przy obliczeniach inżynieryjnych.

AMD – wybierz trwały model Radeo lub FirePro

AMD, czyli Advanced Micro Devices, znane jest ze swoich trwałych kart graficznych. Kartami graficznymi zajmuje się AMD Graphics Product Group, które wypuściło serie Radeon, Mobility Radeon i AMD FirePro. Dwie pierwsze serie przeznaczone są dla komputerów osobistych i firmowych, z kolei FirePro to karta graficzna przeznaczona do stacji roboczych. Stosuje się ją do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i tworzenia materiałów cyfrowych. Pracując w takiej branży niezwykle istotna jest siła karty graficznej – AMD na tym polu radzi sobie świetnie.

Jeśli zależy Ci na wymianie sprzętu na nowy, bądź szukasz jedynie pomocy z wymianą karty graficznej – z pewnością pomoże Ci serwis laptopów. Warszawa to miejsce, na terenie którego działamy. Nie tylko zajmujemy się naprawą poszczególnych komponentów, ale też wymieniamy części i czyścimy sprzęt. Nie czekaj i daj swojemu sprzętowi drugie życie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl