MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Karta graficzna – Nvidia vs AMD

Karta graficzna – Nvidia vs AMD

Karta graficzna, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza komputera. Na rynku królują dwa układy: Radeon i GeForce. Ich producenci stosują w swoich produktach autorskie rozwiązania, które znacznie wpływają na jakość wyświetlanego obrazu. Jeśli nie wiesz, którą kartę graficzną wybrać – Nvidia czy AMD, ten artykuł jest dla Ciebie!

Radeon czy Nvidia?

Radeon to producent systemu AMD, zaś Nvidia produkuje układ GeForce. Jaka jest najlepsza karta graficzna? Ta, najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb i gustu. Jeśli czeka Cię zakup karty graficznej, warto zwrócić uwagę na dwie wymienione powyżej. Oba przypadki oferują wersję z segmentu ekonomicznego – GeForce GTX oraz GeForce RTX, a także AMD Radeon RX.  

Karta graficzna - dedykowana czy zintegrowana?

Porównanie dwóch rodzajów kart graficznych jest trudne, jeśli nie posiadasz się podstawowej wiedzy na ich temat. Ważnym elementem, który pomoże Ci wybrać najlepszą kartę graficzną do grania, jest to, czy jest ona dedykowana lub zintegrowana. W zależności od tego, w jakie gry chcesz grać, wystarczyć może wyłącznie karta zintegrowana. Czasami będzie trzeba wzmocnić ją dedykowaną kartą graficzną, czyli osobną kartą rozszerzeń, którą można montować w złączu płyty głównej.

Karta graficzna współpracuje z innymi elementami komputera, dlatego ważne są również liczne podzespoły. Zwróć także uwagę na zasilacz dostarczający energię do karty. Standardowe modele nie wymagają dużego poboru energii, jednak w topowych konstrukcjach zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie wyższe, przez co konieczne staje się podpięcie dodatkowych wtyczek zasilających. Dlatego właśnie jeśli wybierzesz nieodpowiedni, bo zbyt słaby zasilacz, może to znacznie wpłynąć na stabilność pracy nie tylko karty graficznej, ale i całego komputera.

Parametry kart graficznych do gier

Wybierając odpowiednie karty graficzne, które miałyby za zadanie jak najlepsze udźwigniecie grafiki z gier, warto zwrócić uwagę na specyfikację modelu. Na początku – procesor graficzny. Jest to główna część karty odpowiadająca za wszystkie obliczenia. W głównej mierze to właśnie on decyduje o wydajności konkretnego modelu. Wybierając kartę graficzną, zwróć uwagę na ilość zastosowanych w procesorze jednostek oraz na taktowanie – im więcej i wyższe, tym lepszy komponent. Zarówno Nvidia, jak i AMD w swoich produktach stosują odmienne GPU, dlatego nie można bezpośrednio ich porównać.

Drugim ważnym elementem specyfikacji jest pamięć video karty graficznej, czyli pamięć, która przechowuje różne dane. Jeśli wybierasz model do gier, pamiętaj o prostej zależności: im wyższa rozdzielczość i ustawienia jakości grafiki, tym większe są wymagania odnośnie pamięci video. Zwróć uwagę na jej pojemność. Ważne jest również zapoznanie się z typem i magistralą karty. Ważna jest tak zwana przepustowość, która jest zależna od typu pamięci, a także magistrali i częstotliwości pracy.

Jak wiadomo, komputer jest sprzętem, który nie służy wyłącznie do pracy. Jeśli jesteś wytrawnym graczem, z pewnością będziesz poszukiwał karty graficznej, która spełni wszystkie Twoje wymagania. Wybierz kartę od AMD lub Nvidii i ciesz się grafiką gry najwyższej jakości. Dostosuj parametry karty do swoich potrzeb i ciesz się z komfortowego użytkowania sprzętu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl