MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Jak zadbać o właściwe chłodzenie komputera latem

Jak zadbać o właściwe chłodzenie komputera latem

Choć noce nadal bywają chłodne, poranne promienie słońca nie pozostawiają wątpliwości  - upały zbliżają się wielkimi krokami. Praca z domu w takich warunkach może obciążać nie tylko Ciebie, ale również Twój sprzęt. Jeśli bierzesz udział w e-sportowych rozgrywkach, z pewnością masz już odpowiedź na pytanie co zrobić, gdy zbliża się fala gorąca. Jednak oprócz dokupywania dodatkowego chłodzenia możesz też skorzystać z innych trików.

Zabezpieczenie w przypadku awarii – ustawienie temperatury alarmowej i wyłączenia

Zawieszanie się, restarty i błędy mogą już nie robić na Tobie wrażenia. Działanie, które do tego prowadzi to nieodpowiednie ustawienie jednostki. Często komputer stacjonarny ląduje pod biurkiem lub przy ścianie, z kolei laptopa łatwo przegrzać, zabierając dopływ powietrza do wentylatorów, strategicznie umieszczonych pod całym sprzętem. W takich przypadkach rada jest prosta – wystarczy pamiętać o odpowiednim ustawieniu Twojego urządzenia, by zminimalizować ryzyko przegrzania.

Warto jednak na wszelki wypadek monitorować temperaturę laptopa i zabezpieczyć go w przypadku nagłej awarii. By tego dokonać trzeba odpowiednio skonfigurować system BIOS, a właściwie odpowiednio uzupełnić dwie opcje – CPU Warning Temperature i Shutdown Temperature. Przy typowym działaniu komputera stacjonarnego lub laptopa temperatura nie powinna przekraczać 40°C, dlatego optymalnym wyborem będzie ustawienie CPU Warning Temperature (Temperatura alarmowa) na 70°C, a Shutdown Temperature (Temperatura wyłączenia) na 80°C. Zależnie od procesora i jakości sprzętu, jakim dysponujesz, temperatura mogłaby zostać ustawiona na jeszcze wyższych poziomach, jednak te przez nas podane są optymalne dla typowego urządzenia, na którym większość osób pracuje.

Jak pracować, by nie przeciążyć jednostki?

By dodatkowo zatroszczyć się o niską temperaturę warto nie obciążać twardego dysku. Im więcej otwartych programów i okien, na których pracujesz, tym rośnie temperatura pracy. Podobnie jak w przypadku człowieka – im więcej musi on unieść, tym bardziej się męczy. Dlatego też w lato warto skupić się jedynie na wykonywaniu jednej czynności, a następnie ruszać do kolejnej – wielozadaniowość z pewnością nie będzie służyła Twojemu sprzętowi.

Profesjonalne chłodzenie – wodne czy powietrzne?

Gdy pracujesz na dużych bazach danych lub wykorzystujesz w pracy programy, które wykonują kilkadziesiąt zadań jednocześnie, niezbędne może  okazać się wyposażenie jednostki w dodatkowe chłodzenie. Najprostszym rozwiązaniem jest podkładka chłodząca pod laptopa – wygodne rozstawienie jej na nóżkach zapewnia komfortową pracę. Możesz też przemyśleć bardziej nowoczesne chłodzenie wodne. W przypadku komputerów stacjonarnych również można zdecydować się na rozwiązania wodne lub powietrzne. Na rynku istnieje mnóstwo rozmaitych produktów, które spełniają potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Co zrobić, gdy sprzęt się przegrzeje?

Jeśli od pewnego czasu zauważasz spowolnione działanie urządzenia, zawieszanie się programów, głośną pracę wentylatora lub Twój laptop się wyłącza – najprawdopodobniej mierzysz się z przegrzewaniem się sprzętu. Czasem nie uda się wprowadzić odpowiedniej profilaktyki, zanim urządzenie padnie na dobre. Czy aby na pewno nie ma już dla niego ratunku?

By ocenić stan sprzętu po jego przegrzaniu jedynym rozsądnym wyjściem jest udanie się do serwisu, dla którego naprawa laptopów (Warszawa) nie ma tajemnic. Nasz punkt w stolicy z pewnością dokona skrupulatnej analizy i zaproponuje optymalne rozwiązanie. Co więcej, stosujemy też nowoczesne narzędzia – naprawa notebooków Warszawa to idealne rozwiązanie, gdy szukasz nagłej pomocy. Pomożemy też w przypadku, gdy zauważasz nieciekawe objawy przegrzewania się – skontaktuj się z nami i sprawdź, co mamy do zaproponowania!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl