MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy
Zamów prezent do 21.12 w MMCOMP kurierem Inpost Paczkomaty a Gwarantujemy dostawę przed świętami!!!
Zamów prezent do 21.12 w MMCOMP kurierem Inpost Paczkomaty a Gwarantujemy dostawę przed świętami!!!
Zamów prezent do 21.12 w MMCOMP kurierem Inpost Paczkomaty a Gwarantujemy dostawę przed świętami!!!

Zadzwoń do nas: tel. +48 883 49 49 49 | Kontakt

Kontakt

Jak wybrać wydajny podzespół do PC – najważniejsze parametry procesorów

Jak wybrać wydajny podzespół do PC – najważniejsze parametry procesorów

Samodzielne kompletowanie sprzętu komputerowego jest trudnym zadaniem. Na początek trzeba pamiętać o kompatybilności poszczególnych urządzeń i odpowiedniej obudowie, w której znajdzie się miejsce dla każdego zaplanowanego komponentu. Niemniej ważna jest jakość i odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów do potrzeb użytkownika – jednym z istotnych komponentów jednostki stacjonarnej jest właśnie procesor. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Rodzaje procesorów

Procesor jest odpowiedzialny za wydajność komputera. Im więcej ma rdzeni, tym więcej obliczeń jest w stanie wykonywać. Zaawansowane technologicznie modele mogą być nawet wyposażone w zintegrowany układ graficzny. Procesory przede wszystkim dzielą się na te stosowane w laptopach i komputerach. Procesor dla laptopa często ma pewne ograniczenia i oferuje niższe osiągi, układ ten jest również montowany na stałe. Z kolei procesor do komputera jest o wiele bardziej wydajny i może być modernizowany czy wymieniany. Jeśli podejrzewasz, że Twój komputer ma problemy związane z procesorem – odwiedź nasz serwis komputerowy. Gocław to miejsce, którego mieszkańcy mogą się z nami skontaktować i liczyć na naszą pomoc!

Intel i AMD – specyfika

Na rynku prym wśród producentów wiodą Intel i AMD. Przede wszystkim warto poznać bliżej specyfikę procesorów Intel – Core i3, i5, i7 i i9 określają kolejne stopnie zaawansowania sprzętu – i3 jest komponentem do zastosowań biurowych, i5 i i7 są bardziej wydajne i optymalne do potrzeb przeciętnego użytkownika, z kolei i9 odpowiada na potrzeby grafików i inżynierów, potrzebujących profesjonalnych rozwiązań. Intel Pentinum i Celeron to najprostsze oferowane modele, a Intel Xeon – specjalnie zaprojektowane procesory stosowane w stacjach roboczych.

Oprócz rodzajów, ważne są też oznaczenia obok samego modelu, na przykład Intel Core i5-9400F. Pierwsza cyfra po myślniku określa generację procesora, kolejne 3 – jego wydajność – im jest większa, tym lepiej. Z kolei litera na końcu odpowiada za cechę dodatkową CPU – w tym przypadku F oznacza brak zintegrowanego układu graficznego.

Jeśli zaś chodzi o AMD, można wyróżnić Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7 i Ryzen 9. I w tym przypadku każdy rodzaj procesora określają cyfry i litera na końcu – na przykład AMD Ryzen 5 5600X. Cyfry i litera po wskazanej rodzinie procesorów oznaczają kolejno: generację procesora (5), wydajność układu (600) i dodatkową cechę procesora (X oznacza podwyższone taktowanie procesora). Odczytywanie informacji to krok w dobrą stronę, gdy chodzi o wybór nowego procesora do jednostki lub samego komputera. Stawiając na komputery poleasingowe (Warszawa) musisz zwrócić na to dodatkową uwagę, gdyż wiele modeli, jakie oferujemy, jest unowocześniona w taki sposób, by zapewnić Ci płynną pracę. Jeśli jednak chcesz się pozbyć swojej obecnej jednostki stacjonarnej i wymienić ją na nową, zgłoś się do nas – prowadzimy też skup komputerów. Warszawa to miejsce, w którym nas znajdziesz – skontaktuj się z nami i oddaj nam stary sprzęty. Możemy też zaproponować Ci kupno w pełni funkcjonalnej jednostki wyposażonej w dobrej jakości procesor.

Istotne parametry – na co zwrócić uwagę

Podczas wyboru procesora warto też zwrócić uwagę na ilość rdzeni – im jest ich więcej, tym lepiej. Cecha ta wpływa bezpośrednio na wydajność komputera. Duże znaczenie ma też częstotliwość taktowania, która oznacza szybkość sprzętu. Podobnie, jak w przypadku liczby rdzeni – im wyższa częstotliwość taktowania, tym lepiej. Ponadto, procesor może być wykonany w architekturze 32-bitowej lub 64-bitowej. Ilość bitów określa, w jaki sposób procesor przetwarza informacje. W przypadku 32-bitowych procesorów, obsługujących mniej skomplikowane zadania, możliwa jest obsługa pamięci do 4GB, z kolei, gdy chodzi o procesory 64-bitowe, obsługują one aplikacje wymagające dużej, sięgającej 192 GB pamięci. Wybierz procesor, który odpowiada Twoim potrzebom, kierując się naszymi radami – z pewnością się nie zawiedziesz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl