MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Jak usunąć wirus z telefonu?

Jak usunąć wirus z telefonu?

Smartfony to nowoczesne i funkcjonalne urządzenia, które codziennie przetwarzają setki tysięcy danych. Dzięki nim można sprawnie komunikować się ze światem, wysyłać wiadomości, przeglądać strony, pracować czy korzystać z bankowości mobilnej. Często nawet niepostrzeżenie można ściągnąć złośliwe oprogramowanie na telefon, nawet nie będąc tego świadomym. Jak sprawdzić, czy na telefonie jest wirus?

Wirus w telefonie – rodzaje złośliwego oprogramowania

Wśród wielu różnych złośliwych oprogramowań, najpopularniejsze są tak zwane robaki. Najczęściej atakują urządzenie poprzez wiadomości SMS lub MMS. Kolejnym rodzajem są trojany. Są w stanie zainfekować cały system operacyjny. Dostają się do urządzeń poprzez instalację aplikacji, najczęściej pochodzącej z nieznanego źródła. Oprócz tego może pojawić się również złośliwe oprogramowanie szpiegujące, które zbiera informacje i przesyła je na serwer. Zazwyczaj ma postać dobrze dopracowanej aplikacji, dlatego użytkownik może się nie zorientować, że przypadkowo zainstalował w smartfonie szpiega. Hakerzy korzystają również z ransomware. To rodzaj złośliwego programu, który blokuje i szyfruje dostęp do ważnych plików. By je odzyskać, trzeba zapłacić. Niestety, wiele osób pod wpływem chwili decyduje się na wpłatę – nie rób tego, najprawdopodobniej hakerzy i tak nie oddadzą Ci dostępu. Zainfekowany telefon wówczas trzeba oddać w ręce specjalistów. Niebezpiecznym cyberatakiem może być również phishing, czy inne typy oszustw. Wówczas przestępca kontaktuje się za pomocą wiadomości tekstowych czy dzwoniąc. Wprowadza w błąd, mówiąc, że dane czy pieniądze są zagrożone i konieczne jest pobranie aplikacji, czy kliknięcie w wysłany link. Wszelkie wyskakujące okienka informujące o wygranych również są próbą wyłudzenia danych.

Jak rozpoznać, że telefon został zainfekowany?

Wiesz już jakie rodzaje oprogramowania i jakie skutki niesie ze sobą wirus w telefonie. Objawy z pozoru wydają się błahe. Często pojawienie się złośliwego oprogramowania jest niemalże niezauważalne, a użytkownik nawet nie rejestruje momentu, w którym coś zrobił źle. Pierwszą oznaką jest szybkie rozładowanie baterii, wolniejsza praca smartfonu, a także samoistnie wyłączenie się aplikacji. Wirusy sprawiają również, że znacząco zwiększa się zużycie danych mobilnych, a także sam rachunek za abonament. Objawem zainfekowania mogą być również często wyskakujące reklamy czy komunikaty. Jeżeli zaobserwujesz niepożądane działanie – czas przystąpić do kontrataku. Jak pozbyć się wirusa z telefonu?

Usuń wirus z telefonu

Czyszczenie telefonu z wirusów to proces, który zależy od rodzaju złośliwego programu.  Pierwszym krokiem, który powinien pomóc, jest zainstalowanie zaufanego programu antywirusowego. Większość nowych smartfonów już  ma go wbudowanego! Wystarczy odnaleźć go w ustawieniach lub panelu sterowania. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej ochrony, wybierz aplikację któregoś z popularnych producentów oprogramowania zabezpieczającego. Po instalacji przeskanuj urządzenie. Jeżeli znajdą się szkodliwe pliki, należy je usunąć lub poddać kwarantannie. Bardziej radykalnym sposobem będzie przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia. Wówczas musisz liczyć się z utratą danych. Dlatego właśnie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Serwis telefonów przeprowadzi dokładną analizę kodu, sprawdzi, która aplikacja jest źródłem wirusa i usunie nieporządnego lokatora. Dzięki temu ponowie możesz cieszyć się z funkcjonalności całego urządzenia. Warto pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, nie są one jednak wygórowane. Doświadczony serwis usunie wirus i dodatkowo pokaże Ci jak odpowiednio zabezpieczyć telefon.

Wirus na telefonie – jak go uniknąć?

Warto zapobiegać sytuacjom, w których złośliwe oprogramowanie może zaatakować Twoje dane. Pamiętaj, by pobierać aplikacje jedynie z zaufanych źródeł – w przypadku androida jest to Google Play, iOS – APP Store. Google i Apple na bieżąco weryfikują gry czy aplikacje pod względem bezpieczeństwa. Nie klikaj również w żadne linki, które możesz otrzymać w wiadomościach SMS lub mailowo. Mogą doprowadzić nie tylko do zawirusowania urządzenia, ale nawet  kradzieży haseł do konta bankowego, a finalnie również środków. Pamiętaj również, by zainstalować antywirusa i regularnie skanować telefon. Uważaj również na oszustów, którzy podają się za pracowników banku czy nawet policję. Dzwonią z informacją o tym, że z konta właśnie ktoś wypłacił pieniądze, co jest nieprawdą. Pamiętaj, że pracownicy banku czy funkcjonariusze nigdy nie będą wymagać przelania pieniędzy. Nie przyjdą po gotówkę czy nie będą kazać Ci klikać w linki.

Warto pamiętać, by w sytuacji, kiedy Twój telefon padnie ofiarą niechcianego oprogramowania działać od razu. Zastrzeż konto w banku i odepnij aplikację – możesz to zrobić, dzwoniąc na infolinię lub poprzez przeglądarkę. Warto również zastrzec dowód osobisty. Pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć swoje urządzenie, dzięki czemu usuwanie wirusów z telefonu nie będzie konieczne!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl