MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Jak kupić dobry dysk SSD i pamięć RAM?

Jak kupić dobry dysk SSD i pamięć RAM?

Podczas zakupu komputera klienci zwracają uwagę na kilka głównych kwestii. Jedną z nich jest marka.  Wiążą się z nią bowiem oczekiwania, doświadczenia i opinie innych klientów. Istotna jest także wydajność procesora, jakość pracy karty graficznej, wielkość ekranu, a także ilość pamięci RAM i rodzaj dysku. Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na ostatnie dwa parametry. Sprawdź, czym kierować się, wybierając dysk SSD i pamięć RAM. 

Dlaczego dysk SSD do laptopa jest lepszy niż HDD?

Żaden komputer nie może funkcjonować bez dysku twardego. To on odpowiada bowiem za zapisywanie, przechowywanie i przetwarzanie danych. Tradycyjnym, najbardziej powszechnym dyskiem jest HDD. Jest on tańszy niż dysk SSD do laptopa, ale działa wolniej. Ze względu na to, że wymagania współczesnych gier i programów nieustannie rosną, producenci starają się, aby ich urządzenia posiadały wydajny i szybki dysk do laptopa, dlatego decydują się na technologię SSD. W przeciwieństwie do HDD dysk SSD nie posiada obracających się talerzyków, dzięki czemu jest bardziej odporny na wibracje, wstrząsy i uszkodzenia. Wiąże się to także z mniejszą awaryjnością podczas pracy oraz płynnie działającym systemem, który się nie zawiesza. Wszystkie te zalety sprawiają, że częściej wybieraną formą dodatkowego nośnika danych jest dysk zewnętrzny SSD. Rekomenduje się go szczególnie tym, którzy często zabierają go w podróż lub do pracy.

Dla tych, którzy szukają ekonomicznej formy przechowywania zdjęć, filmów lub innych plików w swoim domu, lub biurze, poleca się pojemny dysk zewnętrzny przenośny, który wykorzystuje tradycyjną technologię HDD. Należy jednak przygotować się na to, że pracuje on głośniej niż dysk SSD zewnętrzny. O tym, czy nośnik będzie pasował do komputera, decyduje rodzaj złącza. Różnią się one budową oraz szybkością transferu danych. Istotnym kryterium wyboru jest także pojemność. Teoretycznie każdy użytkownik dąży, by mieć jak największy dysk. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami. Warto zatem dokonać wyboru w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie na miejsce. Na rynku znajdziesz dyski o pojemności nawet 6TB – jednak czy są one Ci potrzebne? Zamiast kupować nośniki o zasobach, których nigdy nie wykorzystasz, zwróć uwagę na prędkość zapisu i odczytu. To one bowiem wpłyną na komfort użytkowania dysku i sprawność jego działania.

Pamięć RAM do laptopa – jaką wybrać?

Opisane wyżej dyski służą do magazynowania danych, jednak do pracy komputera niezbędny jest również komponent, który udostępni tymczasową, pamięć operacyjną – czyli pamięć RAM (ang. Random Access Memory). Musi ona charakteryzować się szybkim i sprawnym działaniem, ponieważ to od niej zależy praca pozostałych podzespołów. W naszej ofercie znajdziesz tanie laptopy ze świetnymi parametrami. Możesz postawić na nowe urządzenie lub w pełni sprawny poleasingowy sprzęt. Najpopularniejszą generacją pamięci RAM jest DDR4, ale na rynku dostępna jest już DDR5, która oferuje większą pojemność w pojedynczej kości oraz zwiększoną przepustowość. Takie rozwiązanie dopiero się jednak rozwija, dlatego wielu użytkowników na razie pozostaje przy sprawdzonym DDR4.

Wybierając pamięć RAM do laptopa, należy zwrócić uwagę na jej pojemność. Do codziennej pracy wystarczy zaledwie 4 GB. Niedzielnych graczy zadowoli 8 GB, jednak bardziej zaawansowane produkcje będą wymagać pamięci RAM na poziomie 16, a nawet 32 GB! Podczas wyboru pamięci RAM, zerknij także w opis produktu, szukając informacji na temat timingu, czyli opóźnień – im mniejsze, tym lepiej. Szybkość pracy pamięci operacyjnej zależy od częstotliwości taktowania i wyrażana jest w megahercach. Zbyt wolne taktowanie spowoduje, że gry i inne programy będą uruchamiały się dłużej, co w obecnym wirtualnym świecie dla wielu jest nieakceptowalne.

Rozbudowa pamięci RAM jest kolejną z najprostszych metod na przyspieszenie komputera.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl