MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Jak eksploatować i chronić dysk twardy?

Jak eksploatować i chronić dysk twardy?

Spowolniona praca laptopa albo niewystarczająca ilość pamięci nie musi oznaczać potrzeby zakupu nowego laptopa. Oszczędź pieniądze i rozważ wymianę dysku na nowy. Będziesz naprawdę pozytywnie zaskoczony, jak zastąpienia starego podzespołu nowym, wpłynie na poprawę Twojej satysfakcji z użytkowania laptopa. Warto jednak pamiętać, że wymiana dysku jest rozwiązaniem ostatecznym. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak dbać o ten komponent, aby przedłużyć jego żywotność.

Czyszczenie dysku i inne magiczne sztuczki

Jeśli zaobserwowałeś obniżenie jakości pracy na swoim komputerze, warto przeprowadzić analizę problemu - może do tego posłużyć test dysku SSD. Na rynku dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne programy, za pomocą których sprawdzisz wydajność podzespołu. Każdy dysk wyposażony jest bowiem w system S.M.A.R.T., który zgłasza występujące błędy, a także monitoruje wszelkie istotne parametry pracy. Programy dedykowane do testowania dysków wykorzystują właśnie te informacje do diagnostyki problemu. W ocenie istotna jest między innymi temperatura dysku, w przypadku technologii HDD nie powinna ona przekraczać 50-60 °C, natomiast w dyskach SSD - 70°C. W trosce o żywotność komponentu warto zaopatrzyć się w podkładki chłodzące, które wspierają wbudowany układ, odpowiedzialny za obniżenia temperatury podczas intensywnej pracy komputera. Jeśli chcesz, aby dysk do laptopa niezmiennie służył Ci po upływie, trzech, a nawet pięciu lat, istotny jest sposób eksploatacji. Nie należy szarpać dysku, ani narażać go na upadki, może to bowiem spowodować zetknięcie głowic z wirującymi talerzami. Jeśli jednak mobilny tryb Twojej pracy sprawia, że częste wstrząsy są nieuniknione, to dobrą opcją jest wymiana dysku na SSD w laptopie. Technologia ta w przeciwieństwie do talerzowych dysków HDD, wykorzystuje nowoczesne półprzewodniki. Dysk SSD do komputera sprawia, że urządzenie działa szybciej, nie generuje hałasów, jest mniej podatne na uszkodzenia i przegrzania, poza tym zużywa mniej energii. Jest jednak droższy niż dyski, które zapisują dane na wirujących talerzach. Na szczęście MMCOMP oferuje tanie laptopy od renomowanych producentów, które wyposażono w technologię SSD. Sprawdź i wybierz korzystny cenowo model, który najlepiej dopasuje się do Twoich potrzeb.

Dysk zewnętrzny do laptopa

Popularnym działaniem konserwacyjnym jest czyszczenie dysku. Możesz wykonać je sam, korzystając z dostępnych narzędzi lub powierzyć to zadanie specjalistom. Przekazując swój komputer lub laptopa profesjonalnemu serwisowi, zyskujesz pewność, że analiza dysku i jego formatowanie zostaną przeprowadzone na najwyższym poziomie, a Ty będziesz mógł na nowo cieszyć się szybką pracą urządzenia. Przed podjęciem próby samodzielnego czyszczenia dysku, zgraj na inny nośnik (na przykład na dysk zewnętrzny do laptopa) dokumenty, zdjęcia, filmy i foldery, których nie chcesz stracić. Formatowanie dysku polega bowiem na usuwaniu z niego danych. Zgraj jednak tylko naprawdę potrzebne pliki, by nie wpaść w błędne koło i zaśmiecić kolejny nośnik. Poświęć trochę czasu, aby dokonać segregacji plików i zadbaj o porządek w swoim elektronicznym archiwum. Aplikacją, która z powodzeniem pozwoli Ci wykonać czyszczenie dysku, jest Menedżer Windows. Możesz także skorzystać z programów takich jak Mini Tool Partition Wizard czy EaseUS Partition Master. Wybierając narzędzie, pamiętaj, że musi być ono kompatybilne z wersją systemu operacyjnego, na którym działasz. Wyczyść dysk lub wymień go na nowy i przedłuż żywotność swojego komputera!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl