MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Jak dbać o laptopa, by przedłużyć jego żywotność

Jak dbać o laptopa, by przedłużyć jego żywotność

Laptopy coraz częściej wypierają tradycyjne komputery, szczególnie, że ich cena spada przy jednoczesnym wzroście możliwości. Co więcej, są znacznie bardziej mobilne, dzięki czemu pracować można nie tylko stacjonarnie w budynku firmy, ale też zdalnie czy w podróży. By jednak przykre niespodzianki nie pojawiły się w ciągu kilku pierwszych miesięcy użytkowania laptopa, warto o niego odpowiednio zadbać. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą przedłużyć żywotność Twojego laptopa.

Przegrzanie laptopa – najczęstsza usterka

Zdecydowanie najczęstszą awarią laptopów jest ich przegrzanie się. Mówi się, że nie należy kłaść ich na kolanach czy kołdrze, jednak nie zawsze jest to główną przyczyną awarii. Jeśli pracujesz na niskonapięciowym procesorze, który wydziela mało ciepła lub wybrany model nie ma otworów wentylacyjnych od spodu – nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niego w dowolny sposób. W innej sytuacji zadbaj o to, by nie zatykać wentylacji. Jeśli na myśl przyszła Ci podkładka chłodząca – wcale nie jest ona najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może zaburzyć cyrkulację powietrza. Zamiast tego lepiej wybierz zwykłą, sztywną podkładkę, która pozwoli zachować prześwit pod laptopem.

Jeśli zauważasz, że Twój sprzęt mocno się nagrzewa lub pracuje dość głośno – sprawdź, czy nie zatykasz jego otworów wentylacyjnych, a jeśli korzystasz z niego rok lub dłużej, przeczyść cały układ chłodzenia. Dostęp do niego w przypadku nowych modeli wymaga z reguły rozebrania całego urządzenia, dlatego najlepiej wybierz laptopy używane. Warszawa to miasto, gdzie oferujemy naszej wysokiej klasy sprzęt, który jest łatwy w czyszczeniu – wystarczy, że zdejmiesz klapę serwisową.

Nieumiejętne otwieranie – kosztowna naprawa

Uszkodzone zawiasy – teoretycznie łatwo je naprawić, ale co w przypadku, gdy części zamienne trudno dostać? Taka awaria może okazać się naprawdę kosztowna. Zanim jednak zaczniesz panikować, odwiedź skup laptopów (Warszawa). Bogaty asortyment wszelkiego rodzaju sprzętu i części sprawia, że u nas są one łatwiej dostępne. Pamiętaj jednak, że zamykanie i otwieranie klapy najlepiej wykonywać spokojnym ruchem trzymając środkową część górnej klapy. Wiele osób łapie za jej róg i to właśnie powoduje naprężenia, które mogą przyczynić się do pęknięć zawiasu, klapy lub uszkodzenia matrycy.

Napoje w pobliżu laptopa? Mówimy nie

Zakaz picia i jedzenia w pobliżu sprzętu to regułka powtarzana już w szkole podstawowej na lekcjach informatyki, niestety nie zawsze jest przestrzegana przez dorosłych. Często laptopy zostają zalane alkoholem, wodą, kawą, a nawet zupą. Zdarza się, że zwierzaki przewracają szklanki na stole lub część osób opiera kubek z herbatą o urządzenie. Po zalaniu należy działać natychmiastowo. Wyłącz zasilanie i wyjmij baterię, jeśli masz taką możliwość, a jeśli nie chcesz ryzykować – udaj się do specjalisty. Jeśli płyn dostał się do wrażliwych elementów i naprawa nie jest już możliwa, wybierz laptopy poleasingowe. Złożone z wysokiej jakości komponentów będą działać bezawaryjnie przez długi czas i skutecznie zastąpią stary laptop.

Zadbaj o system

Złośliwe oprogramowanie potrafi skutecznie zniszczyć urządzenie, niestety większość z nich instalujesz samodzielnie poprzez klikanie w chwytliwe reklamy, quizy czy zagadki. To właśnie one prowadzą do stron, których zadaniem jest zaatakowanie Twojego laptopa. Podobnie rzecz się ma z fałszywymi programami antywirusowymi, które wcale nie chcą przyspieszyć pracy Twojego komputera, a wręcz przeciwnie – zainfekować go. Wystrzegaj się także nieuważnego instalowania darmowych programów. Często towarzyszy temu procesowi instalacja dodatkowych aplikacji. Jeśli zaśmiecisz swój laptop, nie tylko narazisz się na utratę swoich danych, ale również spowolnisz pracę całego urządzenia.

Istnieje jeszcze wiele innych czynników, które mogą uszkodzić Twój laptop. Zastosuj się do powyższych rad, a dodatkowo uważaj na zasilacz, unikaj wstrząsów i uderzeń, zdejmij naklejki i folie z nowego sprzętu oraz dbaj o jego czystość, a znacząco zminimalizujesz ryzyko awarii. W przypadku, gdy nie uda Ci się ich uniknąć – zapraszamy do naszego serwisu, w którym oferujemy profesjonalną naprawę, a także wysokiej jakości laptopy poleasingowe w atrakcyjnej cenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl