MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Jak dbać o komputer stacjonarny - żeby długo był sprawny?

Jak dbać o komputer stacjonarny - żeby długo był sprawny?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera stacjonarnego, czy laptopa, aby sprzęt służył Ci jak najdłużej, musisz o niego zadbać. Bez regularnej konserwacji oraz czyszczenia urządzenia mogą ulec uszkodzeniu. Należy także pilnować zabezpieczeń i usuwać niebezpieczne pliki, aby komputer nie został zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie. Sprawdź, jak zadbać o swój stacjonarny sprzęt.

Jak dbać o stacjonarny komputer?

Nieważne, czy masz poleasingowy komputer, czy prosto ze sklepu z elektroniką – każde urządzenie należy regularnie czyścić i konserwować. We wnętrzu obudowy zbiera się kurz, paprochy i inne zabrudzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie sprzętu. Należy je usunąć za pomocą sprężonego powietrza oraz ściereczek z mikrofibry – rób to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić komponentów. W przypadku laptopa wymagane będzie oddanie go do profesjonalnego serwisu. Ze względu na mały rozmiar urządzenia oraz części, wszelkie czynności należy wykonywać bardzo precyzyjnie i przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Próby samodzielnego czyszczenia mogą zakończyć się uszkodzeniem sprzętu. Warto wtedy zdecydować się na serwis laptopów Warszawa. Koszt usługi nie jest wysoki, a dostajesz gwarancję, że Twoje urządzenie jest w dobrych rękach i jego konserwacja przebiegnie prawidłowo.

Drugą kwestią jest zainstalowanie oprogramowania. Wpływa to na płynność działania urządzenia. Istotne jest także posiadanie oryginalnego programu antywirusowego, który chroni komputer przed włamaniami oraz niebezpiecznymi plikami. Zadbaj także o regularną aktualizację obu rozwiązać, by wyeliminować błędy i usterki oraz, by wykrywane były nowe wersje wirusów. Pamiętaj również, że wiele zależy od Ciebie – unikaj klikania w podejrzane linki. Ważnym aspektem jest tworzenie kopii zapasowych ważnych danych. Aby odciążyć szczególnie tanie komputery o małej pojemności, część plików możesz przenieść na twardy dysk zewnętrzny.

Kiedy możemy zauważyć awarię komputera?

Niekiedy na naprawę jest już za późno i trzeba zdecydować się na zakup nowego urządzenia. Dobrym wyborem mogą być tanie komputery lub używane laptopy. To sprzęt o dobrych parametrach, który posłuży Ci przez długi czas do pracy czy w celach rozrywkowych. Warto jednak wyciągnąć wnioski i odpowiednio dbać o nowe urządzenie, by sytuacja ni powtórzyła się ponownie.

Awaria systemu najczęściej objawia się częstym zawieszaniem lub nieprawidłowym działaniem podczas korzystanie z komputera. Może się to wiązać z uszkodzeniem pamięci RAM. Urządzenie może samo się resetować albo nawet wyłączać. Lekceważąc takie sytuacje, możesz doprowadzić do momentu, kiedy w żaden sposób nie będziesz mógł włączyć peceta. Taka kolej rzeczy może się również wiązać z awarią zasilacza. Powszechnym zjawiskiem jest również nieprawidłowe funkcjonowanie klawiatury i myszki, co może mieć przyczynę w wyłączeniu się sterownika. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy zrestartować system. Jeśli to nie pomoże, problem może tkwić w uszkodzeniu kabli. Poważną usterką jest awaria dysku twardego, często spowodowana skokami napięcia lub atakiem wirusów. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne wykonywanie kopii zapasowej. Ratunkiem może być formatowanie wykonane przez profesjonalny serwis.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl