MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 883 49 49 49 | Kontakt

Kontakt

Dysk SSD a HDD – czym się różnią?

Dysk SSD a HDD – czym się różnią?

Zarówno dysk SDD, jak i HDD to rodzaje dysków twardych zainstalowanych w każdym komputerze stacjonarnym i przenośnym. Kupując nowy komputer, warto jest zwrócić uwagę, jaki dysk znajduje się w jego wnętrzu, ponieważ jest to kluczowy element odpowiadający za komfort pracy na co dzień. Od tego komponentu zależy także szybkość działania sprzętu. Który dysk wybrać: SDD czy HDD? Jeśli nie wiesz, ten artykuł pomoże rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

Dysk SSD czy HDD?

Dysk twardy to jedna z najważniejszych części wszystkich komputerów, ponieważ to właśnie na nim zapisywane są wszelkiego rodzaju pliki, na przykład tekstowe, graficzne, bądź też całe programy. Znajdują się na nim także elementy takie jak system operacyjny, oprogramowanie i dodatkowe aplikacje. Istnieją dwa rodzaje dysków twardych: SSD oraz HDD. Ten drugi to klasyczny napęd obecny we wnętrzu większości komputerów. Polecany jest osobom, które przepadają za graniem w bardziej zaawansowane i potrzebujące lepszej mocy gry. Wyglądem przypomina on obracające się tarcze – to na nich właśnie zapisane są wszystkie dane. Dyski HDD wyróżnia naprawdę dużą pojemność – jej wartość może dochodzić nawet do 3 Terabajtów – pozwala to na zapis naprawdę dużych plików, w tym na skuteczne granie we wcześniej wspomniane rozbudowane gry komputerowe. Jednak HDD jest mało wydajny, przez co komputer włącza się dość wolno, co może irytować niektórych użytkowników. Dysk ten nie jest też odporny na różnice temperatur, dodatkowo może psuć się stosunkowo często. Dysk SSD do laptopa to nowoczesne urządzenie, oparte na pamięci typu flash. Dysk ten otwiera się błyskawicznie, a zainstalowane na nim oprogramowanie uruchamia się bardzo szybko. SSD zużywa mniej energii, dzięki czemu bateria laptopa może pracować znacznie dłużej. Ten rodzaj komponentu jest jednak droższy od swojego konkurenta.

Jak sprawdzić, jaki mam dysk: HDD czy SSD?

Metodą na najszybsze sprawdzenie, jaki rodzaj dysku twardego zainstalowany jest na naszym komputerze, jest prosta – można wykorzystać do tego defragmentator dysku twardego, ewentualnie optymalizatora dysku systemu Windows. Naciśnij kombinację klawiszy: Windows + R, aby otworzyć pole „Uruchom”. Następnie wpisz komendę „dfrgui” i wciśnij Enter. W wyświetlonym okienku poszukaj rubryki „Media Type” – znajdziesz tam odpowiedź na pytanie, jaki dysk znajduje się w Twoim komputerze. Możesz także użyć do tego celu Menedżera Zadań. Wciśnij kombinację Ctrl + Shift + Esc, następnie przełącz do trybu pełnego, jeśli pojawi się w małym widoku. Na karcie „wydajność” kliknij dysk po lewej stronie. Zobaczysz bieżącą nazwę dysku po stronie prawej – nazwa wskaże nazwę dysku.

Różnica między HDD a SSD

Zasada działania obu dysków jest praktycznie taka sama. Tradycyjne dyski HDD zapisują dane za pomocą głowicy na nośniku magnetycznym, jednak przez taką konstrukcję, w przypadku elementów mobilnych, może szybko się uszkodzić przy nawet najmniejszym uderzeniu. Dysk HDD po kilku latach będzie praktycznie do wyrzucenia… Jeśli chodzi o napęd SSD, zapewnia on znacznie większe bezpieczeństwo. SSD jest trwalszy i wydajniejszy od HDD. Jeżeli pozwala Ci na to budżet, wybierz dysk SSD. Dzięki niemu Twój komputer będzie miał większą pojemność, a także znacznie wyższy stopień wytrzymałości. Wybierając odpowiedni rodzaj dysku, weź pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl