MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy
Zamów prezent do 21.12 w MMCOMP kurierem Inpost Paczkomaty a Gwarantujemy dostawę przed świętami!!!
Zamów prezent do 21.12 w MMCOMP kurierem Inpost Paczkomaty a Gwarantujemy dostawę przed świętami!!!
Zamów prezent do 21.12 w MMCOMP kurierem Inpost Paczkomaty a Gwarantujemy dostawę przed świętami!!!

Zadzwoń do nas: tel. +48 883 49 49 49 | Kontakt

Kontakt

Czym się różni dysk SSD od zwykłego HDD? I dlaczego ten pierwszy jest wart swojej ceny?

Czym się różni dysk SSD od zwykłego HDD? I dlaczego ten pierwszy jest wart swojej ceny?

Podczas wyboru laptopa zazwyczaj zwracasz uwagę na jego cenę i starasz się dopasować ją do jakości. Pamięć, przekątna ekranu, dodatkowe funkcje i przede wszystkim dysk – dla każdego użytkownika to istotne aspekty. Mało kto wie, że o dynamiczności i sprawnym działaniu urządzenia decyduje właśnie dysk. Czy wiesz, czy różnią się jego rodzaje i jakie są ich zalety?

Dysk twardy HDD

Pierwszy dysk twardy wyprodukowała firma IBM. Magnetyczny nośnik do przechowywania danych powstał w 1956 roku i miał pojemność 5 MB. Wraz z rozwojem branży pamięć dysków stale się powiększała. Sprzęt wymagał rozwoju na miarę potrzeb, dlatego obecnie dyski HDD potrafią pomieścić nawet 30 TB danych. Tak duże dyski montuje się w komputerach PC. W laptopach zazwyczaj możesz znaleźć do 4000 GB, co również jest imponująca.

Dyski twarde cechują się dużą pojemnością. Nie można jednak zapomnieć, jak ważna jest szybkość transmisji danych, czas dostępu, prędkość obrotowa dysku i czas bezawaryjnej pracy. Każdy użytkownik bowiem ceni sobie szybkość pracy na działającym bez zarzutów sprzęcie.

Zalety i wady dysku HDD

Dyski HDD są z reguły atrakcyjne cenowo. Mają również duże pojemności, na czym użytkownikom również zależy w miarę powiększania się ich potrzeb. Dysk HDD jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy uwielbiają grać w gry komputerowe. Zabierają one mnóstwo miejsca w pamięci, dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie. Są również świetnym rozwiązaniem, jeżeli zajmujesz się fotografią lub filmem i potrzebujesz dużo miejsca na swoje pliki.

Dyski HDD charakteryzuje niższa wydajność, przez co system uruchamia się wolniej, a aplikacje ładują się dłużej. Pracę tego typu dysków słychać dosyć wyraźnie. Są też bardziej podatne na uszkodzenia i awarie, ze względu na swój mechanizm.

Inna jakość – dysk SSD

Ten rodzaj dysków to zupełnie inna jakość. W środku nie znajdziesz talerza i odpowiednich mechanizmów. Dyski SSD to urządzenia pamięci masowej, które powstały w oparciu o pamięć flash, czyli stronicowanie pamięci – zapis, odczyt lub kasowanie danych wykonywane są jednocześnie na ustalonej liczbie komórek. Te z kolei grupuje się w bajty. Dysk jest nieruchomy, a swoim wyglądem przypomina płaskiego pendrive’a. Czas dostępu do danych jest krótki, pracuje cicho i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dyski SSD różnią się między sobą nie tylko pojemnością, ale także złączem i sposobem montowania ich w urządzeniu.

Dodatkowo można wyróżnić dyski SSD SATA III, gdzie prędkość zapisu i odczytu danych może sięgać nawet do 6 GB/s, oraz M.2 (do 32 GB/s). Pierwszy model ma obudowę i wyglądem może przypominać zwykły dysk. Z kolei rozmiary M.2 są niewielkie – do złudzenia przypomina on kości pamięci RAM. Oba mają różne pojemności i od tego właśnie  zależy cena produktu.

Zalety i wady dysku SSD

Dyski SSD gwarantują szybki odczyt i zapis danych, co jest niezwykle ważne w dobie mobilności. Pracują cicho i nie są podatne na zmiany temperatur. Brak mechanizmów w środku sprawia, że sprzęt jest mniej awaryjny, a dodatkowo odporny na wstrząsy i uszkodzenia. Tego rodzaju produkty zużywają również mniej energii, co w przypadku laptopów oznacza dłuższą pracę na baterii. Niestety jego główną wadą jest cena. Za tak wysoką jakość trzeba sporo zapłacić.

Na który postawić?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli nie przeszkadza Ci nieco dłuższy czas uruchamiania sprzętu, możesz wybrać dysk twardy. Dyski HDD są tańsze w porównaniu z SSD, a więc i cena będzie niższa. Jeżeli zależy Ci na dysku cyfrowym to warto postawić na laptopy poleasingowe Dell Precision. Ta seria produktów została wyposażona w wysokiej jakości dyski SSD. Laptopy poleasingowe Dell Warszawa to szybkie i dobre sprzęty, które można dostać w naszym serwisie w atrakcyjnej cenie. Równie ciekawą opcją są laptopy HP. Warszawa to miasto, którego mieszkańcy często wybierają właśnie tę markę, szukając sprzętu do pracy. Z kolei laptopy Lenovo (Warszawa) będą idealne dla każdego studenta i ucznia. Flagowe modele w atrakcyjnych cenach z pewnością okażą się praktyczną pomocą podczas nauki.

Jeżeli szukasz modeli, które z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę to świetnie trafiłeś. Od wielu lat oferujemy naszym klientom praktyczne komputery w atrakcyjnych cenach – znajdziesz u nas zarówno modele wyposażone w dyski HDD, jak i SSD, zależnie od swoich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl