
Karty miniPCI to nic innego jak standard zintegrowanych urządzeń peryferyjnych, kładący nacisk na komunikację. Przeznaczony jest dla mniejszych produktów, takich jak przenośne komputery, stacje dokujące, drukarki czy komputery PC w zamkniętych obudowach. MiniPCI została opracowana specjalnie dla zintegrowanych urządzeń peryferyjnych komunikacyjnych, takich jako modem czy karta sieciowa. MiniPCI utrzymuje niezbędne elementy elektryczne, protokoły, sygnały PC i sterowniki oprogramowania.
Dla kogo są karty miniPCI?
Modemy miniPCI sprawiają, że korzyści z nich czerpią różni producenci, na przykład OEM czy IHV. Ma to miejsce dzięki standardowej obudowie dla zintegrowanych urządzeń peryferyjnych do komunikacji. W przestrzeni mobilnej może przełożyć się to na znacznie większą elastyczność opcji produkcyjnych. Powoduje to niższe koszty posiadania oraz szybszy czas wprowadzania na rynek nowych technologii.
Rodzaje kart miniPCI
Modemy miniPCI mają różne pochodne. Samo PCI to magistrala komunikacyjna, która służy do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC. PCI-X to rozszerzenie znanego już nam standardu magistrali PCI. Najczęściej wykorzystywane są w konstrukcjach systemów serwerowych. PCI Express to tak zwane połączenie Point-in-Point, które pozwala na przesyłanie danych z dużą prędkością, a także instalację kart rozszerzeń na płycie głównej. Zastąpiło ono skutecznie magistralę PCI oraz AGP. Istnieje możliwość wyprowadzenia interfejsu PCIe na zewnątrz – zostało to zastosowane na przykład w niektórych modelach komputerów produkowanych przez IBM. AGP (Accelerared Graphics Port) to z kolei zmodyfikowana magistrala PCI, która została opracowana przez firmę Intel do obsługi kart graficznych. Jest ona bardzo przydatna przy szybkim przesyłaniu dużych ilości danych pomiędzy pamięcią operacyjną a kartą graficzną. AGR (Advanced Graphics Riser) to slot na płycie głównej komputera, do którego podłącza się kartę graficzną. Powstał z połączenia dwóch portów PCI, a wyglądem może przypominać port AGP. Ostatnią magistralą, o której wspomnimy, jest ISA (Industry Standard Architecture), inaczej zwana standardową architekturą przemysłową. Jest to standard magistrali oraz złącza kart rozszerzeń dla komputerów osobistych, wprowadzona w ośmiobitowej wersji w 1981 roku do komputerów IBM.
Co można podłączyć pod miniPCI?
Najczęściej pod wszelkie odmiany kart miniPCi podłącza się różne karty sieciowe LAN, Wi-Fi, modemy czy bluetooth. Można pod nie podpiąć także karty graficzne oraz TV. Dobrym rozwiązaniem jest podpięcie pod miniPCI kontrolera dysku SATA, który pozwala na przykład na podłączenie dwóch dysków HDD. Za pomocą gniazda miniPCI można także podłączyć pamięć operacyjną całego komputera albo podłączyć kartę diagnostyczną czy nawet odbiornik GPS. MiniPCI to cała rodzina elementów związanych z płytą główną każdego komputera. Zrozumienie, czym dokładnie jest każdy z poszczególnych elementów, jest bardzo trudne. Ważna jest jednak funkcjonalność takiego rozwiązania. Karty MiniPCI znajdziesz w naszej ofercie. Sprawdź koniecznie, czym się charakteryzują.