MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Co zrobić, gdy laptop losowo się wyłącza?

Co zrobić, gdy laptop losowo się wyłącza?

Dla wielu osób laptop to przede wszystkim urządzenie, które służy do codziennej pracy. Z tego względu zebrane na nim informacje są wyjątkowo ważne. Problem zaczyna się, gdy zauważamy drobne usterki, które mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęściej występujących problemów jest samoistne wyłączanie się urządzenia. Powodów może być wiele, dlatego poniżej znajdziesz podstawowe informacje, które pomogą Ci poradzić sobie w tej sytuacji.

Sprawdź ustawienia systemu

Choć samoistne wyłączanie się laptopa zazwyczaj kojarzy nam się ze skomplikowaną i przede wszystkim drogą w naprawie usterką, czasami wystarczy sprawdzić ustawienia naszego systemu. Jeżeli Twój laptop samoistnie wyłącza się po chwilowym braku aktywności, sprawdź ustawiony fabrycznie czas, po którym urządzenia przechodzi w stan uśpienia. Wystarczy wejść w opcje urządzenia i w zakładce „Zasilanie i uśpienie” wydłużyć czas, jaki musi minąć, żeby laptop przeszedł w stan uśpienia lub całkowicie wyłączyć tę funkcję.

Najczęstsze uszkodzenia

Pierwszy wariant to zdecydowanie najbardziej optymistyczna wersja wydarzeń, jednak warto pamiętać, że samoistne wyłączanie się laptopa może być dla nas sygnałem świadczącym o znacznie bardziej skomplikowanej usterce. W przypadku laptopów źródłem wielu problemów bywa uszkodzona bateria. Niezależnie od renomy producenta z upływem czasu większość baterii znacznie zmniejsza swoją wydajność. Po pewnym czasie może również dojść do konieczności korzystania z laptopa wyłącznie podczas podłączenia go do zasilania. Często zdarza się, że wskaźnik naładowania laptopa pokazuje ciągle stałą wartość, co bywa błędnie odczytywane jako doskonały stan baterii. W rzeczywistości wartość naładowania drastycznie spada, co prowadzi do samoistnego wyłączenia się komputera. Wówczas najlepszym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w nową baterię. Aby mieć pewność, warto sprawdzić, jak nasz laptop zachowuje się, gdy pracuje na samej baterii oraz, gdy jest podłączony do zasilania. Jeśli wyłącza się jedynie podczas pracy na samej baterii, prawdopodobnie konieczna będzie wspomniana wymiana. Natomiast jeśli gaśnie nawet podczas podłączenia do zasilania, warto sprawdzić, czy nasze gniazdo nie zostało poluzowane bądź uszkodzone. W tym celu poruszaj delikatnie kablem, jeśli laptop się wyłączy, wówczas najlepiej zdecydować się na profesjonalny serwis laptopów. Warszawa to główny obszar działalności firmy MMComp, dlatego w razie pojawienia się jakichkolwiek usterek, zachęcamy do kontaktu.

Obserwuj temperaturę, czyli co prowadzi do przegrzania

Laptopy niemal całkowicie zastąpiły nam sprzęt PC. Od teraz na podręcznych komputerach wykonujemy nawet bardzo obciążające czynności, takie jak granie w wymagające gry, czy montowanie filmów. Wówczas, szczególnie podczas niesprzyjających warunków zewnętrznych, może dojść do przegrzania systemu, a w efekcie również do jego samoistnego wyłączenia. Aby mieć pewność należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych objawów. Po pierwsze sprawdź temperaturę urządzenia. Jeśli doszło do przegrzania, obudowa powinna być ciepła lub nawet gorąca. Zazwyczaj towarzyszy temu również bardzo głośna praca wentylatorów chłodzących oraz samego procesora. Jednak może również zdarzyć się, że w przypadku przegrzania panuje niemal kompletna cisza, która wynika z niesprawnych wiatraczków. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, po ponownym włączeniu komputera ściągnij program, który pomoże Ci w dokładnym zmierzeniu temperatury. W momencie, w którym otrzymane wyniki faktycznie są zbyt wysokie, niezwłocznie udaj się do serwisu. Poza skupem sprzętu elektronicznego, w MMComp interesuje nas również naprawa notebooków. Warszawa oraz najbliższe okolice to centrum naszej działalności, dlatego jeśli szukasz szybkiej i profesjonalnej pomocy, chętnie dokonamy wstępnej diagnozy oraz przejdziemy do naprawy.

Wirus komputerowy

Warto również pamiętać, że częstą przyczyną samoistnego wyłączania się systemu jest zawirusowanie systemu. Choć większość urządzeń posiada liczne zabezpieczenia w postaci programów antywirusowych, w niektórych przypadkach mogą okazać się niewystarczające. Dla pewności możesz skorzystać ze skanera online lub innego programu antywirusowego. Aby pozbyć się problematycznego szkodnika, najlepiej udaj się do wykwalifikowanego serwisu.

Jak naprawić?

Nawet jeśli masz podejrzenia dotyczące potencjalnej przyczyny wyłączania się Twojego komputera, najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z profesjonalnej pomocy serwisu. Szczególnie istotne jest, by zaraz po zauważeniu problemów zadbać o przekopiowanie najważniejszych danych na zewnętrzny dysk. Wszelkiego rodzaju naprawa laptopów (Warszawa – to główny obszar naszej działalności), zostanie u nas szybko i sprawnie przeprowadzona. Poradzimy sobie zarówno z uszkodzeniami mechanicznymi, jak i skomplikowaną naprawą systemu. W MMComp możesz liczyć na wielopoziomową diagnostykę oraz wstępne oszacowanie kosztów naprawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl