MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Bezpieczeństwo pracy zdalnej. O czym należy pamiętać by zapewnić bezpieczeństwo sobie, firmie i swojej rodzinie.

Bezpieczeństwo pracy zdalnej. O czym należy pamiętać by zapewnić bezpieczeństwo sobie, firmie i swojej rodzinie.

Praca zdalna to jedno z udogodnień oferowane pracownikom przez firmę. Okazuje się niezwykle skuteczną metodą w czasach kryzysu. W obliczu pandemii, nawet biura, które dotychczas korzystały wyłącznie ze stacjonarnej pracy odnalazły się w codziennej z domu. Warto zadbać o kilka ważnych spraw, które pomogą nam skutecznie chronić zarówno prywatne komputery, jak i służbowe.

Laptop służbowy w Twoim domu

Laptop służbowy powinien mieć już zainstalowane wszystkie niezbędne programy zarówno do pracy jak i antywirusowe. Używasz go podczas codziennych obowiązków, dlatego z tym nie powinno być problemów. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo również w strefie home office. Po pierwsze unikaj kontaktu laptopa z cieczą. W domu łatwiej o jego zalanie, dlatego kawę czy inne napoje postaw nieco dalej od firmowego sprzętu. Sprawdź również zabezpieczenia sieci wifi. Po podłączeniu do niej kolejnego sprzętu wydajność może nieco spaść, dlatego na czas pracy możesz odłączyć prywatnego laptopa z sieci. Zapewne Twój służbowy komputer jest zabezpieczony hasłem. Jeżeli tak się nie stało z jakiś przyczyn to warto na okres pracy zdalnej dokonać tej czynności. Kiedy odchodzisz od komputera w domu warto zablokować ekran (niektóre, nawet tanie laptopy mają taką możliwość). Dzięki temu unikniesz ingerencji domowników w pracę, szczególnie tej nieświadomej i niekontrolowanej. Po zakończonej pracy zamykaj system. Nie pobieraj na niego żadnych programów ani nie wykorzystuj sprzętu do celów prywatnych. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko spowolnienia sprzętu i ataków wirusowych.

Laptop prywatny w pracy

Jeżeli w pracy używasz komputera stacjonarnego to przeniesienie wszystkich ważnych dokumentów może wiązać się z długimi przygotowaniami. W tym celu warto skorzystać z dysku umieszczonego w chmurze, a hasło wygenerować za pomocą specjalnej strony, która tworzy je losowo z dużych i małych liter oraz cyfr i znaków specjalnych. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko odgadnięcia go przez kogokolwiek. Warto również zaktualizować antywirusa. Najlepiej stworzyć nowego użytkownika, który będzie miał ograniczone uprawnienia. W ten sposób chronisz prywatne dokumenty i rozgraniczasz pracę zawodową od życia po etacie. Konieczne będzie również pobranie odpowiedniego oprogramowania i komunikatorów. Pamiętaj, by pobierać aplikacje ze strony producenta.

Warto również rozważyć kwestię korzystania z videoczatu. Teoretycznie jest wygodny i pozwala na kontakt prawie face to face, ale znacząco obciąża łącze oraz komunikatory. Jest to również dosyć stresująca sytuacja. Wiele osób w prywatnych laptopach ma zaklejone kamery. Zaleca się również tak postępować w przypadku firmowego sprzętu.

Zdarza się również, że na pocztę (nawet tę pracowniczą) przychodzą maile reklamowe, które skutecznie mogą przykuć naszą uwagę. Warto uważać na nie i nie klikać w podejrzane linki. To samo dotyczy wiadomości sms, które mogą przychodzić na służbowy telefon.

Laptop używany do pracy zdalnej?

Niektóre sprzęty oferują również specjalne udogodnienia takie jak czytnik linii papilarnych czy funkcję rozpoznawania twarzy. Z reguły korzystamy z nich właśnie w domu. Warto zabezpieczyć nimi komputer na czas wykonywania pracy zdalnej. Nawet tanie laptopy mają już takie funkcje. Często też pojawia się pytanie czy w trosce o bezpieczeństwo warto kupić do biura laptop poleasingowy. W naszej ofercie znajdziesz takie. Są one jednak w pełni gotowe na dalszą pracę. Posiadają najnowsze systemy i wgrany antywirus. Jest dokładnie zakonserwowany i wyczyszczony, dlatego bez obaw możesz stawiać na takie rozwiązania.

Niezależnie od tego czy na co dzień pracujesz zdalnie, czy tylko w wyjątkowych sytuacjach zawsze dbaj o bezpieczeństwo. Zawsze aktywny antywirus i zaktualizowane oprogramowanie pomagają zachować poczucie bezpieczeństwa i są pierwszą barierą do pokonania w przypadku nieporządnego ataku. Warto więc dbać o sprzęt i regularnie odnawiać licencję. Nie zostawiaj niezabezpieczonego komputera, kiedy od niego odchodzisz. Zawsze uważnie sprawdzaj wszystkie maile i korzystaj tylko z szyfrowanych połączeń. Dzięki temu każda praca zdalna będzie bezpieczna a pliki nie wpadną w niepowołane ręce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl