MMCOMP Sklep i Serwis Komputerowy

Zadzwoń do nas: tel. +48 531 49 49 49 | Kontakt

Bateria do laptopa – jak przedłużyć jej żywotność.

Bateria do laptopa – jak przedłużyć jej żywotność.

Z pewnością masz w domu czy pracy laptopa. Jeżeli działa bez zarzutów to z pewnością powód do dumy. Czasami zdarza się jednak, że coś szwankuje i nie możesz w pełni korzystać z wszystkich udogodnień jakie oferuje. Najczęstszym problemem, jaki spotykają użytkownicy mobilnych komputerów jest krótki czas działania na samej baterii. A przecież właśnie na tym polega użytkowanie laptopa. Jak więc wydłużyć czas działania baterii? A może to laptop nie ładuje baterii? Zastosuj klika sprawdzonych porad!

bateria do laptopa jak przedłużyć jej żywotność

Jasność ekranu

Nie od dzisiaj wiadomo, że bateria do laptopa sporą część swojej mocy zużywa na ekran. Warto więc ustawić jego jasność na możliwie jak najniższym poziomie. Oczywiście tak, by nie męczył oczu. Zmniejszenie jasności ekranu pozwala na wydłużenie czasu pracy na baterii nawet o pół godziny.

Sprzęty

Jeżeli korzystasz z dodatkowych sprzętów typu myszka czy klawiatura bezprzewodowa, ale aktualnie ich nie używasz to je odłącz. Również odciążysz nieco baterię. Zawsze możesz przecież użyć touch-pada.

Zadania

Podzielność uwagi bywa przydatną umiejętnością w życiu, ale nie dla komputera. Baterie do laptopów tego nie lubią. Im więcej zadań masz włączonych tym pobór mocy będzie większy. Uruchamianie kilku programów w tym samym czasie zmusza komputer o intensywniejszej pracy i bardziej obciąża baterię.

Chłodzenie

Twój komputer chodzi lepiej jeżeli dbasz o jego prawidłowe chłodzenie. Często laptopa bierzemy do łóżka i pościelą zakrywamy wylot wentylatorów. Taki zabieg sprawia, że sprzęt chłodzi się nieprawidłowo. Wiatraczki muszą chodzić szybciej przez co bateria jest bardziej eksploatowana. By tego uniknąć używaj komputera na twardych, płaskich powierzchniach. Regularnie wietrz pomieszczenie. Jeżeli lubisz używać laptopa w łóżku zainwestuj w specjalną podkładkę chłodzącą. Dzięki temu unikniesz szybkiego rozładowania i uszkodzenia. Baterie do laptopów w końcu tanie nie są.

Uruchamianie

Podczas uruchamiania czasami automatycznie włączają się usługi, z których nie korzystasz. Nie dość, że wydłuża się czas otwierania systemu to już na starcie bateria jest bardziej eksploatowana. W prosty sposób możesz wyłączyć niepotrzebne funkcje wpisując w okienko uruchom „msconfig”.

Nie usypiaj

Jeżeli zostawiasz laptopa na tak zwanym czuwaniu (tylko zamknięcie ekranu) energia także jest tracona. Warto zastosować funkcję hibernacji. Kosztuje mniej energii niż ponowne zamknięcie systemu i uruchomienie. Znowu kilka minut więcej pracy na baterii do przodu.

Dysk

Pamiętaj, że to serce Twojego laptopa. Trzeba o niego dbać. Regularnie usuwaj z niego niepotrzebne rzeczy. Najlepsze efekty daje częsta defragmentacja. Możesz także korzystać z aplikacji, która będzie robić to w czasie Twojego korzystania ze sprzętu.

Wi-fi

Jeżeli korzystasz z laptopa w miejscu gdzie nie masz dostępu do Internetu włączony moduł wi-fi czy bluetooth jest zbędny. Laptop co jakiś czas będzie sprawdzał czy nie ma w pobliżu dostępu do sieci bezprzewodowej co również ma wpływ na baterię. Wszystkie ustawienia internetu i innych udogodnień możesz zmienić w panelu sterowania.

Gry

Laptopy nieprzystosowane do takiej eksploatacji jak gry również ostro będą traciły energię. Podczas grania laptop zużywa baterię prawie dwa razy szybciej niż przy standardowej pracy. Wygodniej będzie się grało na standardowych PC-tach albo laptopach typowo gameingowych.

Aplikacje

Ostatnią formą oszczędzania baterii jest korzystanie z udogodnień jakie oferują aplikacje systemowe i antywirusowe. Z pewnością masz w swoim laptopie tryb oszczędzania baterii, który wydłuża czas na jej pracy. Często programy antywirusowe mają możliwość skanowania i optymalizacji baterii, co znacząco wydłuża jej żywotność.

bateria do laptopa jak przedłużyć jej żywotność

Teraz już wiesz jak powinna wyglądać regeneracja baterii do laptopa. Stosując wszystkie te porady z pewnością będziesz mógł rzadziej korzystać z ładowarki. W końcu laptop z zasady ma być mobilnym urządzeniem więc dbając o żywotność baterii zapewniasz sobie rzadsze szukanie gniazdek, do których możesz podłączyć ładowarkę. Jeżeli jednak zauważysz, że bateria do laptopa nie spełnia oczekiwań, a jej najlepszym przyjacielem jest ładowarka to koniecznie wymień ją na nową. Dzięki temu Twoje urządzenie znowu będzie w pełni sprawne. Z pewnością wiąże się to z wydatkami, ale w konsekwencji lepiej wymienić baterię na lepszy model niż inwestować w nowego laptopa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl