Wśród urządzeń mobilnych na rynku dominują dwa systemy Android i iOS. Każdy z nich ma swoich zwolenników. Decydując się na kupno telefonu czy tabletu klienci zwykle wybierają jeden z tych dwóch wariantów. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Podpowiadamy, jak dokonać ostatecznego wyboru pomiędzy nimi.
Android vs iOS – podstawowe różnice
Android to system uniwersalny i otwarty. W sklepie Google Play można znaleźć wiele aplikacji nie tylko pochodzących z Google, ale także mnóstwo ciekawych pozycji od różnych firm. Z kolei iOS wyraźnie podkreśla, że część oprogramowania jest tworzona przez Apple i każda zewnętrzna aplikacja musi przejść analizę i zostać zatwierdzona. Taka polityka sprawia, że aplikacji dedykowanych Androidowi jest blisko o milion więcej niż dla telefonów z jabłuszkiem. Warto zauważyć, że urządzenia, zarówno ze średniej, jak i wysokiej półki zostały wyposażone w Androida. Dzięki temu na smartfona może pozwolić sobie większe grono osób. Z kolei system iOS mają jedynie iPhone’y, które są drogimi urządzeniami. Jeżeli dysponujesz wyższym budżetem, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrał produkt Apple.
Niby różne, a jednak podobne
Oba systemy mają wiele cech wspólnych. Zarówno Android, jak i iOS łączy podobny interfejs oraz obsługa za pomocą gestów. Urządzenia Apple wyróżniają się swoją wydajnością, płynnością i wysoką jakością podzespołów. Z kolei producenci, którzy swoje urządzenia wyposażają w system Android, dają większe możliwości manewrowania między modelami w trakcie wyboru nowego produktu. Oba systemy wciąż zyskują nowe aktualizacje, dzięki czemu mogą działać płynnie i spełniać wymagania użytkowników. Zarówno iOS jak i Android mają zbliżony wyglądem i działaniem moduł powiadomień. W zależności od preferencji użytkownika, po nadejściu notyfikacji ekran się wybudzi lub telefon zawibruje. Poszczególne konfiguracje umożliwiają umieszczenie na ekranie blokady wybranych przycisków np. aparatu, czy latarki bez konieczności odblokowywania urządzenia.
Podobieństwa, które ułatwiają obsługę
Android i iOS pozwalają użytkownikom bezprzewodowo przesyłać między sobą pliki. Widżety w centrum powiadomień również są zbliżone do siebie swoim wyglądem. Obydwa systemy mają również wbudowanych asystentów głosowych – iOS Siri, a Android Asystenta Google. Dzięki nim w szybki sposób można skorzystać z telefonu bez konieczności dotykania telefonu. Oba systemy mają również swoje własne systemy płatności, które umożliwiają dokonywanie transakcji bezdotykowo. Starsze modele iPhone miały specjalny przycisk funkcyjny, który wyróżniał markę od pozostałych urządzeń. W nowszych telefonach marka zaniechała umieszczania go.
Serwis urządzeń
Wiele urządzeń z systemem Android można naprawić w praktycznie każdym serwisie. To sprawia, że niezależnie od tego, gdzie jesteś, możesz uzyskać pomoc w razie nieprzewidzianej awarii. Serwis GSM (Warszawa) zdiagnozuje problem, oszacuje przybliżony koszt naprawy i czas jej trwania. Urządzenia objęte gwarancją z kolei można odesłać do autoryzowanego serwisu producenta. By zdiagnozować sprzęt oparty o system IOS, powinieneś znaleźć serwis iPhone. Warszawa, Poznań czy Kraków to miasta, w których z pewnością odnajdziesz dedykowany punkt.
Od indywidualnych preferencji użytkownika zależy, czy wybierze system Android, czy iOS. Osobom, które cenią sobie szybkie przesyłanie plików pomiędzy laptopem i telefonem, niebanalny design i wiele ciekawych możliwości to z pewnością do gustu przypadną iPhony. Użytkownicy o mniejszym budżecie i wymaganiach będą zachwalać działanie Andorida. Wybierz urządzenie, które będzie najbardziej odpowiadać Twoim wymaganiom.